Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Prelekcja dr Barbary Męczykowskiej „Kształtowanie się północnych granic II Rzeczypospolitej” – Działdowo, 6 lutego 2020

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Akademia Niepodległości. Jego organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” oraz Muzeum Pogranicza w Działdowie. Zapraszamy.

Na prelekcję zapraszamy o godz. 11.00 do auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie (ul. Polna 11a). Dr Barbara Męczykowska – historyk, edukator, zatrudniona w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Wśród jej zainteresowań badawczych jest także historia regionalna Pomorza.

***

„Akademia Niepodległości” to obliczony na cztery lata (do połowy 1921) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wnoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy sięgać do wątków lokalnych. W zależności od personalnego składu uczestników, zainteresowania etc. możliwe jest podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Każdorazowo pojawi się konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązania do Ojczyzny.

Tegoroczna Akademia Niepodległości odbywa się w szczególnym czasie 100. rocznicy włączenia Działdowa w granice II Rzeczypospolitej.


Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie, ul. Polna 11a
6 lutego 2020 r. (czwartek), godz. 11.00

Wstęp wolny.

 

do góry