Nawigacja

Aktualności

Trudne pytania o teraźniejszość w artystycznej formie, czyli dyskusja i przedpremierowe czytanie scenariusza teatralnego pt. „Oczyszczony” – Gdańsk, 22 listopada 2019

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała dr hab. Monika Tomkiewicz.

W Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta 22 listopada odbyło się przedpremierowe czytanie scenariusza teatralnego pt. „Oczyszczony” połączone z dyskusją na wybrane tematy społeczne i naukowe, które mogą wpłynąć na ostateczny kształt pełnoformatowego spektaklu teatralnego.

W wydarzeniu wzięli udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Piotr Biedroń oraz Krzysztof Matuszewski. Przeczytane przez nich teksty stanowiły tło dla dyskusji środowisk twórczych: historyków, lekarzy, artystów i literatów. W dyskusji wielokrotnie głos zabrała dr hab. Monika Tomkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, współautorka książki napisanej wraz z dr hab. Piotrem Semkowem „Profesor Rudolf Spanner 1895-1960. Naukowiec w III Rzeszy” (Gdynia 2010).

O czym rozmawialiby w Gdańsku Rudolf Spanner i Gunther von Hagens, gdyby doszło do takiego spotkania? Jak należy rozmawiać dzisiaj o napięciach polsko-niemieckich? Które tematy z trudnej historii Gdańska są niesprawiedliwie zapomniane i zasługują na ujawnienie i ocenę? Jakie są granice artystycznej i naukowej wolności? Co jest dzisiaj przekroczeniem strefy sacrum związanej z ludzkim ciałem?

Spektakl to zapowiedź szerszego programu Fundacji Pomysłodalnia. Stawiane są trudne, nieraz prowokacyjnie postawione pytania, ale w bezpośredniej interakcji autorzy zwracają się do uczestnika językiem sztuki, inicjując żywą i ciekawą rozmowę.

do góry