Nawigacja

Aktualności

Spotkanie pt. „Zbrodnia Wołyńsko-Małopolska – ludobójstwo popełnione przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1939-1947” – Gdańsk, 29 października 2019

W programie pokaz filmu IPN Gdańsk „Zmarłych pogrzebać” oraz prezentacja zbioru opowiadań „Sprawiedliwi”.

W siedzibie IPN Gdańsk 29 października odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Tematem była Zbrodnia Wołyńsko-Małopolska – ludobójstwo popełnione przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1939-1947. 

Pierwszym z dyskutantów była Maryla Ścibor-Marchocka, poetka i prozaik, która zaprezentowała swój najnowszy zbiór opowiadań „Sprawiedliwi”. Książka porusza tematykę stosunków polsko-ukraińskich w czasie krwawych wołyńskich nocy ze szczególnym uwzględnieniem pomocy niesionej przez Ukraińców swoim polskim sąsiadom mordowanym przez nacjonalistów z OUN-UPA. Podczas spotkania autorka przeczytała fragmenty swoich opowiadań.

Kolejnym punktem spotkania była rozmowa z pracownikiem IPN Gdańsk Katarzyną Underwood, reżyserką filmu „Zmarłych pogrzebać”. Dokument, który swoją ogólnopolską premierę miał podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni 21 września br., jest wstrząsającą opowieścią świadków ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, popełnionego przez członków ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych. Dyskusję poprzedziła projekcja filmu.  

Spotkanie poprowadził Bartosz Januszewski (IPN Gdańsk).

do góry