Nawigacja

Aktualności

Premiera filmu IPN Gdańsk „Zmarłych pogrzebać” – Gdynia, 21 września 2019

To wstrząsająca opowieść świadków przesyconego okrucieństwem ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, popełnionego przez członków ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych m.in. OUN-UPA.

W Gdyńskim Centrum Filmowym 21 września odbyła się premiera filmu „Zmarłych pogrzebać” w reżyserii pracownika IPN Gdańsk Katarzyny Underwood, z muzyką skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego. 

Licznie zebranych gości przywitał Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.

– Instytut Pamięci Narodowej w swoich statutowych zadaniach ma edukację i pamięć o przeszłych wydarzeniach. Poprzez film „Zmarłych pogrzebać” apelujemy o pamięć, chcemy także wzruszyć sumienia, szczególnie strony ukraińskiej – zaznaczył.

Następnie głos zabrał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Naszym obowiązkiem jest odnalezienie szczątków zamordowanych, ich godne pochowanie, postawienie krzyży, upamiętnienie, przypomnienie imion i nazwisk. Mamy nadzieję, że jego wypełnienie umożliwi nam strona ukraińska – podkreślił.

– Gdynia stara się zasłużyć na miano filmowej stolicy Polski. W naszym zainteresowaniu są także filmy dokumentalne. Dzisiejsza premiera poświęcona jest Zbrodni Wołyńskiej. Ten film służy utrwalaniu pamięci, którą jesteśmy winni wszystkim ofiarom. Można przebaczać, ale nie można zapominać – mówił Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Miasta Gdyni.

Wśród osób, które jako pierwsze obejrzały film, znaleźli się bezpośredni świadkowie ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Pokazowi towarzyszyły wzruszenie i łzy.

Podczas seansu rozdawana była broszura IPN Gdańsk „Wołyń 1943. Ludobójstwo Polaków na Wołyniu 1939-1945. Świadectwa” autorstwa Karola i Katarzyny Lisieckich.

Film wyprodukował Pultyn Studio.
 
do góry