Nawigacja

Aktualności

Obchody 80. rocznicy niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim – 29 września 2019

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Oddziału IPN w Gdańsku.

Obchody 80. rocznicy niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim rozpoczęły się 29 września od okolicznościowego wystąpienia i złożenia kwiatów przed uroczyście odsłoniętym pomnikiem.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem. IPN reprezentował także Mateusz Kubicki, współautor listy osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim, który wygłosił prelekcję na temat tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat. W IV kwartale 2019 r. ukaże się książka historyka IPN Gdańsk „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939-1940”.

Mateusz Kubicki jest jedną z osób najbardziej zasłużonych dla powstania pomnika zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim.

Na uroczystości obecne były także władze państwowe, m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowej Jarosław Sellin, posłowie i senatorowie, samorządowcy i duchowieństwo oraz doradca prezydenta RP Piotr Karczewski, który odczytał list od głowy państwa.

„Od tamtych wydarzeń dzieli nas już blisko 80 lat. Jednak pamięć o nich jest wciąż żywa, szczególnie wśród Pomorzan. To naturalny odruch serca i sumienia. Nie potrafimy zapomnieć o tych, którzy byli i są nam szczególnie bliscy, o naszych zgładzonych krewnych, przyjaciołach, sąsiadach, rodakach. Ale pamięć o tej tragedii to także sprawa elementarnej sprawiedliwości. Trzeba udaremnić zamiary bezwzględnych zbrodniarzy, którzy od początku pragnęli uniknąć ciążącej na nich wiecznej hańby. Bo przecież właśnie temu służyły tworzone przez nich namiastki procedur sądowych, wybór tego ustronnego miejsca i ich izolacja, a także późniejsze zacieranie śladów swoich czynów” – napisał do uczestników niedzielnej uroczystości Andrzej Duda.


do góry