Nawigacja

Aktualności

Audycja IPN Gdańsk i Radia Gdańsk „Milenijni Chuligani” została zakwalifikowana do finału ogólnopolskiego Konkursu Radiowego Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Pomysłodawcą cyklu audycji „Pomorskie miesiące” jest Jan Hlebowicz z IPN Gdańsk. Program współtworzy Marzena Bakowska z Radia Gdańsk.

W konkursie wystartuje 12 audycji. Wszystkie zostaną zaprezentowane podczas 11. edycji Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, który odbędzie się w dniach od 26 do 29 września w Gdyni.

Lista zakwalifikowanych audycji.

Informacja o zakwalifikowaniu audycji IPN opublikowana przez Radio Gdańsk.


Dokument radiowy Milenijni Chuligani” poświęcony jest gdańskim obchodom Milenium Chrztu Polski.

28-29 maja 1966 to punkt kulminacyjny uroczystości. Wjeżdżającego do Gdańska prymasa Wyszyńskiego witają diecezjanie. Następnego dnia odbywa się uroczysta Msza św. w bazylice Mariackiej.

Po zakończeniu Eucharystii tysiące osób rusza w stronę dworca. Część skanduje religijne hasła. Inni spontanicznie zaczynają niszczyć propagandowe tablice. W tłumie przechadzają się esbecy i robią zdjęcia. W pewnym momencie sytuacja wymyka się spod kontroli…

– Zarzucono mi zniszczenie mienia publicznego. Skazano mnie na 12 miesięcy więzienia – mówi w audycji Wacław Szulc, którego sfotografowano przy niszczonych tablicach i na podstawie zdjęcia aresztowano.

Edmund Szary po Mszy św. chciał wrócić do domu, więc udał się w okolice dworca. Nie uczestniczył w paleniu propagandowych plakatów. Ponieważ nosił długie włosy i jego wygląd pasował do „chuligana”, został zatrzymany i skazany na pół roku więzienia.

Przez wiele lat niewiele osób wiedziało o tym, co wydarzyło się przed gdańskim dworcem i jakie szykany dotknęły wracających z uroczystości. Niszczenie komunistycznych tablic było pierwszą, spontaniczną manifestacją antypaństwową gdańszczan po 1946 r. Przez 20 lat Służba Bezpieczeństwa, milicja i ZOMO nie interweniowały w taki sposób jak miało to miejsce 29 maja 1966 roku. W dalszym ciągu w świadomości społecznej rok 1966 nie funkcjonuje jako czas represji i antypaństwowych wystąpień.

W roli eksperta występuje dr Daniel Gucewicz, historyk z IPN Gdańsk.

do góry