W Gdyni odwiedziliśmy następujące zakłady: Port Gdynia, Stocznię Gdynia (dawną Stocznię im. Komuny Paryskiej), Zakłady Radiowe Radmor, ZKM Gdynia i Uniwersytet Morski w Gdyni. Naszymi przewodnikami byli: Tadeusz Urbaniak, Jerzy Miotke, Roman Knop, Marek Lubowiecki, Jan Gawin. W Gdańsku natowiast odwiedziliśmy: Zajezdnię Tramwajową, Kapitanat Portu Węwnętrznego, Gdańską Stocznię Remontową i Stocznię Gdańsk. O historii Sierpnia '80 opowiedzieli: Stanisław Stencel, Jerzy Czarniecki, Władysław Ornowski, Ireneusz Leszka, Henryk Jagielski.
W trakcie przejazdu mieliśmy rzadką okazję wejść na teren działających zakładów pracy. Poza historią Sierpnia '80 wysłuchaliśmy także wiele interesujących szczegółów dotyczących produkcji i warunków pracy. I tak w Porcie Gdynia uczestnicy przejazdu gościli na tarasie widokowym w budynku zarządu Portu, a także w bunkrze przeciwatomowym. W ZTM Gdynia zwiedziliśmy zabytkowe pojazdy (trojlejbusy). W Zajezdni Tramwajowej w Gdańsku zobaczyliśmy jak wygląda naprawa pojazdów, a w Stoczni Remontowej proces odnowy statków i nabrzeże portowe. Duże zainteresowanie wzbudzał także nasz zabytkowy autobus.
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni
-
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #1 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #2 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #3 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #4 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #5 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #6 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #7 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #8 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #9 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #10 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #11 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #12 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #13 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #14 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #15 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #16 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #17 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #18 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #19 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #20 -
Śladami Sierpnia '80 w Gdyni #21
Moderatorem i przewodnikiem wyjazdu ze strony Oddziału IPN w Gdańsku był dr Arkadiusz Kazański (pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku). Towarzyszyli mu pracownicy Oddziałowego Biura Upamiątniania Walk i Męczeństwa Mateusz Dąbrowski i Marcin Węgliński.
Wyjazd odbył się dzięki życzliwości dyrekcji poszczególnych zakładów, za co serdecznie dziękujemy.
PATRONI MEDIALNI
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |



























