Nawigacja

Aktualności

Dzień Niepodległości USA. Uroczystość pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana – Gdańsk, 4 lipca 2019

Przemówienie wygłosił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Jak co roku 4 lipca pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana w Gdańsku z inicjatywy Stowarzyszenia Godność odbyła się uroczystość związana z Dniem Niepodległości USA.  

W wydarzeniu uczestniczyła delegacja IPN Gdańsk na czele z prof. Mirosławem Golonem.

– Polacy najczęściej na miejsce nowego osiedlenia i pracy wybierali Stany Zjednoczone. Gdy dziś spojrzymy na statystykę rozmieszczenia osób polskiej narodowości na świecie, to właśnie w USA mieszka ich więcej niż we wszystkich innych krajach świata razem wziętych. Dla Polaków Ameryka jest drugą Polską. Polską za oceanem. Miejscem świadomego, dobrowolnego wyboru. Bo to jest dobry kraj. Kraj, w którym chce się żyć, chce się mieszkać. Nie tylko w ostatnich 10, 20, 50 latach. Ale od momentu, w którym Stany Zjednoczone powstały – mówił. 

Prof. Golon poinformował, że IPN wyszedł z inicjatywą budowy w Gdańsku pomników prezydenta USA Woodrowa Wilsona oraz Ignacego Jana Paderewskiego, premiera RP, ale także pianisty, kompozytora i bliskiego współpracownika prezydenta Wilsona.

– Kilka miesięcy temu złożyliśmy taką propozycję. Wciąż czekamy, mam nadzieję, na pozytywną odpowiedź władz miasta Gdańska – podkreślił dyrektor IPN Gdańsk.  

Stowarzyszenie Godność odczytało swoje oświadczenie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte (do pobrania).

Uroczystość zakończyła się modlitwą pod przewodnictwem ks. Ludwika Kowalskiego, proboszcza parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku. 

do góry