Nawigacja

Aktualności

W Nowym Jorku z udziałem IPN odbyły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Uroczystość pt. „Drogi do wolności – Solidarność” uświetniła prelekcja Arkadiusza Kazańskiego z IPN Gdańsk.

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyły się uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja pt. „Drogi do wolności – Solidarność”.

W kontekście 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Konsul Generalny Maciej Golubiewski podkreślił w swoim przemówieniu znaczenie Solidarności, bez której nie byłoby wolnej Polski.

Głównym punktem wydarzenia było wręczenie odznaczeń państwowych – Krzyża Wolności i Solidarności – trzem działaczom opozycji solidarnościowej: Witoldowi Domitrzowi, Zbigniewowi Andrzejowi Lipińskiemu oraz Adamowi Urbańczykowi.

Arkadiusz Kazański z IPN Gdańsk wygłosił prelekcję wprowadzającą do filmu „Chodźcie z nami” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Film przedstawia wydarzenia majowe z 1982 roku.  

– W swoim wystąpieniu przedstawiłem genezę Sierpnia'80, omówiłem fenomen i skalę  największego na świecie robotniczego i społecznego ruchu – Solidarności, a także opowiedziałem o strasznych konsewkencjach stanu wojennego m.in. wielkiej emigracji. Na sali było wielu przedstawicieli Polonii, na twarzach niektórych widziałem wzruszenie. Co ważne, obok Polaków mieszkających w USA, siedzieli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, którzy z pewnymi faktami zapoznali się po raz pierwszy. Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem przedstawicieli amerykańskiego biznesu, polityki, a także, co ważne podkreślenia, mediów. Dzięki bardzo dobrej współpracy IPN, TVP oraz konsulatu udało się przedstawić i wypromować najważniejsze wydarzenia najnowszej historii naszego kraju – mówi Arkadiusz Kazański. 

Podczas uroczystości zaprezentowana została wystawa „Solidarność” przygotowana przez Edwarda Janusa, organizatora kontrpochodu majowego w 1982 r. w Gdańsku, który osobiście pojawił się na uroczystości w Konsulacie.

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja były ponadto okazją do wręczenia nagród Wybitny Polak przyznawanych przez Fundację Teraz Polska. Nagrody otrzymali: Dagmara Domińczyk (kategoria Kultura), Andrzej Targowski (kategoria Nauka), Małgorzata Majcherczyk (kategoria Biznes), Eugenia Anisko (kategoria Osobowość), Wojciech Szuliński (kategoria Młody Polak).

W wydarzeniu wzięło udział liczne grono zaproszonych gości – ponad 200 osób.

Wyjazd pracownika IPN Arkadiusza Kazańskiego odbył się dzięki wsparciu TVP. Telewizja Polska objęła także patronatem całe wydarzenie. Warto również dodać, że spotkanie w konsulacie połączyło statutowe cele IPN i TVP w promocji polskiej historii na arenie międzynarodowej. W spotkaniu uczestniczyli bowiem nie tylko przedstawiciele Polonii, ale również obywatele USA. 

do góry