Nawigacja

Aktualności

W Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła modlono się za tych, którzy oddali życie ratując Żydów – Toruń, 24 marca 2019

W uroczystości uczestniczył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się uroczysta Msza św. w intencji tych, którzy oddali swoje życie ratując Żydów.

– Dobrze, że dzisiaj jest ten dzień, pokazuje nam to historia oraz ludzie, jak daleko można te dobre owoce wydawać. Liczą się tylko dobre owoce – nie złość oraz nienawiść – liczy się to co dobrego uczynimy – zaznaczył w homilii o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II znajduje się szczególne miejsce – to kaplica pamięci, w której znajdują się nazwiska tych, którzy oddali swoje życie ratując Żydów.

– Podajemy prawie 1200 nazwisk tych, którzy w czasie II wojny światowej zachowali się jak trzeba, ratując drugiego człowieka – mówił o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Z tego miejsca – jak podkreślił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk – wypływa szczególne przesłanie.

– My popularyzując, modląc się w kaplicy pamięci polskich męczenników, tutaj w Toruniu, wspominając takich bohaterów, dajemy też dla wszystkich ludzi apel o miłość bliźniego – wskazał prof. Golon. 

Nieopodal świątyni powstanie także park pamięci, w którym znajdą się nazwiska tych, którzy pomagali ratując Żydów. Świadectwa tych heroicznych postaw znajdą się także w powstającym muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

do góry