Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 25-26-27 stycznia 2019

Delegacja IPN Gdańsk na czele z prof. Mirosławem Golonem upamiętniła 150 żydowskich kobiet z kilku krajów Europy, które zostały wymordowane przez niemieckich okupantów w jednym z podobozów KL Stutthof w miejscowości Chorab.

W przededniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 26 stycznia delegacja IPN Gdańsk złożyła symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem ponad 150 żydowskich kobiet z kilku krajów Europy, które 20 stycznia 1945 roku*, a więc prawie dokładnie 74 lata temu, zostały wymordowane przez niemieckich okupantów w jednym z podobozów KL Stutthof, który zlokalizowano tuż za zachodnim skrajem toruńskiego lotniska – w malutkiej miejscowości Chorab.

Ta niewielka miejscowość jest dziś dostępna nie od strony toruńskiego lotniska (dziś sportowo-turystycznego, kiedyś wojskowego), ale albo od północy od zabudowań leśnictwa Olek albo od południa, od co raz większej wsi o nazwie Cegielnik.

 

 

Poza pomnikiem w Chorabiu delegacja IPN Gdańsk złożyła także kwiaty w Kaplicy Pamięci Polaków Ratujących Żydów, pamięci tych, którzy oddali swoje życie za bliźnich zagrożonych przez niemieckich zbrodniarzy.

 

 

 

 

–  27 stycznia 1945 roku, czyli dzień zajęcia przez sowieckie oddziały wojskowe terenów obozu-symbolu jakim stał się po wojnie w międzynarodowej polityce pamięci kompleks obozów pracy i zagłady Auschwitz-Birkenau i uwolnienie ostatniej grupy więźniów w tym strasznym miejscu, dla Polski jest ważny szczególnie. Powodem jest wielomilionowy bilans ofiar z naszej Ojczyzny, szacowany tylko w grupie ofiar śmiertelnych na około 6 milionów ogółu obywateli, a w tym około 3 milionów obywateli polskich uznanych za Żydów i zamordowanych przez Niemców w ramach Holokaustu – zaznacza prof. M. Golon.

– Podkreślić należy, że to Polska w Europie, a w Azji Chiny, stały się największymi ofiarami ludobójstwa i innych działań represyjnych, a także wszystkich tragicznych skutków II wojny światowej. Zaznaczyć także należy, iż to Polska ma status kraju niewinnego wywołania tej wojny, kraju napadniętego podstępnie przez swoich agresywnych wielkich sąsiadów, hitlerowskie Niemcy i stalinowską Rosję. Kraju w żadnej mierze nieponoszącego winy za całe wojenne zło – uzupełnia.  

– Trzeba jednak dodać, że oba te sąsiedzkie dla Polski państwa w wyniku wywołania przez swoje władze polityczne najpotworniejszej z wojen w dziejach ludzkości także poniosły wielomilionowe bezpowrotne straty osobowe. Sprawiedliwość wymaga jednocześnie, aby uznać, że straty krajów napadniętych, tak jak np. pierwsza broniąca się przed najazdem Polska, mają rangę szczególną – podkreśla.

– O tych ofiarach pamiętamy zawsze podczas wspominania rocznic wybuchu wojny 1 września, wspominany przez cały rok, począwszy od rocznic tragicznej jesieni 1939 r. (np. rozpoczęcie zbrodniczej działalności przez obóz Stutthof 2 września, czy liczne rocznice masowych mordów w poszczególnych częściach Pomorza, głownie w październiku i listopadzie). Wspominamy także w rocznicę zakończenia funkcjonowania kompleksu Auschwitz-Birkenau, która to data w 2005 roku stała się decyzją ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holocaustu – podsumowuje.

Następnego dnia 27 stycznia przedstawiciel IPN Gdańsk Piotr Szubarczyk złożył kwiaty i zapalił znicze pod murem starogardzkiej synagogi, by upamiętnić przedwojennych obywateli Starogardu narodowości żydowskiej.

Z kolei 25 stycznia w archikatedrze oliwskiej odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji ofiar marszu śmierci, który stanowił pierwszą fazę ewakuacji niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

– Jak co roku gromadzimy się w godzinie, w której wyruszył ów marsz śmierci, aby modlić się upamiętniając tych wszystkich, którzy w nim uczestniczyli. Zarówno tych, którzy wtedy zginęli, ale i tych, którzy po wojnie dali świadectwo do czego może zaprowadzić nienawiść, a także jak przed nią może uchronić ludzka godność i wrażliwość na dobro – podkreślił sprawujący Eucharystię bp Zbigniew Zieliński.

W kontekście Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zachęcamy do zapoznania się z publikacjami IPN oraz najnowszym filmem produkcji Instytutu Pamięci Narodowej przedstawiającym mało znaną historię dotyczącą udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.

* 18 stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli przygotowania do ewakuacji ponad tysiąca więźniarek obozu w Chorabiu, sama zbrodnia została dokonana najprawdopodobniej 20 stycznia 1945 roku

do góry