Nawigacja

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia 2021

W programie IPN Gdańsk: wystawa, publikacje, upamiętnienia.

  • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – 27 stycznia 2021

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przed siedzibą IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) od 26 stycznia do 22 lutego prezentowana jest wystawa elementarna IPN „Zagłada Żydów europejskich”.

Ekspozycja przygotowana przez OBEN IPN Oddział w Łodzi opisuje m.in. politykę nazistowskich Niemiec wobec Żydów przed II wojną światową, los Żydów w okupowanej Europie, warunki panujące w gettach, działalność Einsatzgruppen we Wschodniej Europie, zagładę Żydów z Generalnego Gubernatorstwa oraz formy buntu i oporu.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z treścią wystawy online.

Delegacja IPN Gdańsk na czele z prof. Mirosławem Golonem złożyła kwiaty na grobie około 150 żydowskich więźniarek zamordowanych w podtoruńskim obozie w miejscowości Chorab (podobóz KL Stutthof). Grób znajduje się na Cmentarzu Ofiar II Wojny Światowej przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu.

Ponadto kwiaty zostały złożone przy pomniku ponad 300 polskich dzieci zmarłych z winy niemieckich okupantów w obozie „Szmalcówka” (ten sam kompleks cmentarny).

–  27 stycznia 1945 roku, czyli dzień zajęcia przez sowieckie oddziały wojskowe terenów obozu-symbolu jakim stał się po wojnie w międzynarodowej polityce pamięci kompleks obozów pracy i zagłady Auschwitz-Birkenau i uwolnienie ostatniej grupy więźniów w tym strasznym miejscu, dla Polski jest ważny szczególnie. Powodem jest wielomilionowy bilans ofiar z naszej Ojczyzny, szacowany tylko w grupie ofiar śmiertelnych na około 6 milionów ogółu obywateli, a w tym około 3 milionów obywateli polskich uznanych za Żydów i zamordowanych przez Niemców w ramach Holokaustu – podkreśla prof. Golon.

Dyrektor IPN Gdańsk złożył także wiązankę kwiatów w toruńskiej Kaplicy Pamięci Polaków Ratujących Żydów w Sanktuarium św. Jana Pawła II i NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji oraz w Parku Pamięci Narodowej.

Następnie w Chorabiu oddał hołd kobietom żydowskim, ofiarom podobozu KL Stutthof Baukommando Weichsel (Ot Thorn) zamordowanym przez okupanta niemieckiego w okresie od września 1944 do stycznia 1945 roku.

Z kolei delegacja OBUWiM IPN Gdańsk na czele z naczelnik Katarzyną Lisiecką oddała hołd upamiętnionym na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem Mateusza Kubickiego (OBBH IPN Gdańsk) poświęconym marszowi śmierci więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w 76. rocznicę tragicznego zdarzenia.

Wśród interesujących inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest również przygotowany przez Oddział IPN w Łodzi film dokumentalny przedstawiający historię obozu dla dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W tym roku mija 78 lat od powstania tego miejsca, do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci.

Informujemy jednocześnie o najnowszym periodyku Instytutu Pamięci Narodowej „Polish-Jewish Studies”.

Zapraszamy do pobrania katalogu publikacji IPN 2000–2020 poświęconych zagładzie Żydów i stosunkom polsko-żydowskim podczas II wojny światowej.


1 listopada 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Dziś to miejsce, gdzie zginęło ponad 1 milion ludzi, jest symbolem największego ludobójstwa w historii ludzkości.

do góry