Nawigacja

Aktualności

99. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski – 18 stycznia 2018

Z okazji rocznicy 70 placówek oświatowych otrzymało od IPN Gdańsk kalendarze kawaleryjskie.

18 stycznia 2019 roku torunianie świętowali 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Uroczyste obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie Otto Steinborna – burmistrza Torunia, który powitał w Toruniu polskie wojsko. Kwiaty zostały złożone również pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego, pierwszego w historii Wojewody Pomorskiego.

Następnie uczestnicy obchodów zgromadzili się przy pomniku gen. Józefa Hallera, skąd po złożeniu kwiatów przemaszerowali w kierunku Rynku Staromiejskiego, gdzie odbywały się główne uroczystości.

 

 

Poruszali się tą samą trasą, którą pokonały oddziały wojska polskiego wkraczające do miasta w 1920 r. – po powrocie Torunia do wolnej Polski. Na Rynku został przekazany meldunek wojskowy, podniesiono biało-czerwoną flagę i odśpiewano hymn państwowy.

Kulminacją obchodów było odsłonięcie specjalnego zegara okolicznościowego, który zawiśnie na głównym budynku urzędu miasta przy Wałach gen. Sikorskiego.

W uroczystościach uczestniczył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk. Z okazji rocznicy 70 placówek oświatowych w Toruniu otrzymało kalendarze kawaleryjskie IPN Gdańsk.

do góry