Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk zaprasza na promocję wyjątkowego kalendarza ściennego na rok 2019

„Kawaleria i artyleria konna Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Kujawy i Pomorze”. Odkrywamy niedostępny dla wielu, pełen symboli i barw fascynujący świat.

Aktualizacja: Szanowni Państwo, z powodu tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Gdańsku oraz licznych uroczystości i wydarzeń żałobnych, odwołaliśmy gdańską oraz  grudziądzką promocją kalendarza 17 i 18 stycznia. Informujemy o nowych terminach poniżej. Przepraszamy i dziękujemy za wyrozumiałość. 

IPN Gdańsk zaprasza wszystkich na promocję wyjątkowego kalendarza ściennego na rok 2019 „Kawaleria i artyleria konna Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Kujawy i Pomorze”. 

Spotkania promocyjne:

22 stycznia 2019 r., godz. 16.30 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, ul. Rynek 28 (ODBYŁO SIĘ)

 

 


24 stycznia 2019 r., godz. 17.00 – Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim, ul. Jana III Sobieskiego 14;

25 stycznia 2019 r., godz. 17.00 – Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5;

29 stycznia 2019 r., godz. 17.00 – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, al. Grunwaldzka 216.
 

Podczas każdego ze spotkań tajemnice symboli i barw kawalerii polskiej i artylerii konnej WP odkryje prof. Aleksander Smoliński, wybitny specjalista historii wojskowej.

Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatny egzemplarz kalendarza. Wstęp na spotkania jest wolny, serdecznie zachęcamy do udziału. 

Opracowanie merytoryczne i konsultacja historyczna kalendarza: prof. zw. dr hab. Aleksander Smoliński, wykładowca w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, wybitny specjalista w zakresie kawalerii polskiej i artylerii konnej Wojska Polskiego w latach 1918-1939.

Ilustracje i projekt graficzny kalendarza: Zenon Pecko, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, specjalizujący się m.in. w realistycznym malarstwie sztalugowym. Brał udział w wystawach zbiorowych (m.in. Zachęta w Warszawie) i indywidualnych. Jego prace można oglądać w Muzeum Walk o Normandię w Caen we Francji, Muzeum Lotnictwa w Point Cook w Australii oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.


Barwy w kawalerii i artylerii konnej – rzecz święta

Niepodległość 1918 roku

„Oficjalnie ich istnienie w odrodzonym jesienią 1918 r. Wojsku Polskim zaakceptowane zostało 18 stycznia 1919 r., kiedy zatwierdzono proporczyki kołnierzowe dla pierwszych pięciu pułków ułańskich, »szkoły jazdy« oraz barwy ogólnokawaleryjskie i proporczyki dla artylerii konnej (…). Rozpoczął się wtedy trwający praktycznie przez cały okres międzywojenny proces tworzenia ducha polskiej jazdy opartego na przywiązaniu do odmiennego dla każdego pułku systemu barw, których najważniejszy element – obok otoków, lampasów i wypustek na granatowych spodniach oraz barwnych szalików dla oficerów i podoficerów zawodowych – stanowiły właśnie proporczyki”.

Polska Ludowa

„W ramach likwidacji wszystkiego, co nie wiązało się z tradycjami »ruchu robotniczego«, oraz na fali niszczenia, ośmieszania i fałszowania dorobku »sanacyjnej« Polski na wiele dziesiątków lat zniknęły one z munduru polskiego żołnierza (…)”. 

Po transformacji ustrojowej

„Powróciły, stając się jednym z elementów umożliwiających odbudowę rodzimej tradycji wojskowej. Ich walor wychowawczy podnosi fakt, iż w toku wielu kampanii wojennych, w jakich uczestniczył żołnierz polski, zostały one uświęcone krwią poległych oraz rannych. Dobrze więc się stało, iż dzisiaj noszą je kawalerzyści pancerni oraz powietrzni – i nie tylko – Wojska Polskiego (…)”.

do góry