Nawigacja

Aktualności

Uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Inowrocław, 8 stycznia 2019

Podczas zorganizowanych przez IPN Gdańsk oraz Delegaturę IPN w Bydgoszczy obchodów odbyło się otwarcie wystawy „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie…”, a także rozdane zostały kalendarze poświęcone kawalerii i artylerii konnej Wojska Polskiego II RP.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu 8 stycznia odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przybyłych licznie gości, w tym prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzę, przywitał Ireneusz Zieliński, dyrektor SP nr 5. Następnie głos zabrał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk, który wygłosił prelekcję pt. „Niezwykły zryw Polaków. Dlaczego Powstanie Wielkopolskie jest tak ważne dla naszej tożsamości narodowej?”.

– Powstanie Wielkopolskie to niezwykłe wydarzenie w dziejach Polski. Zryw zbrojny, który zakończył się nieprawdopodobnie dużym sukcesem. W krótkim czasie Polacy, którzy chwycili za broń, zdobyli większość ziem Wielkiego Księstwa Poznańskiego z Inowrocławiem włącznie – mówił. 

Po dyrektorze głos zabrał prof. Aleksander Smoliński z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii Archiwistyki UMK. Współtwórca najnowszego kalendarza IPN opowiadał o kawalerii i artylerii konnej Wojska Polskiego II RP.

– Duch kawaleryjski kultywowany przez cały wiek XIX istniał m.in. w Wielkopolsce. W momencie wybuchu Powstania Wielkopolskiego natychmiast zaczęły odradzać się formacje kawaleryjskie – zaznaczył. 

Po wystąpieniach naukowców odbyło się uroczyste otwarcie wystawy historycznej IPN Gdańsk „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920” oraz wręczenie upominku – najnowszych kalendarzy IPN Gdańsk Kawaleria i Artyleria Konna Wojska Polskiego II RP”. 

– Nasza wystawa dotyczy doniosłych, a jednocześnie niezwykle radosnych wydarzeń z historii Polski, Pomorza i Kujaw. Dotyczy bowiem okresu, kiedy nasz kraj, po latach niewoli, odzyskiwał niepodległość. To był długi proces. Nam odzyskanie niepodległości kojarzy się przede wszystkim z 11 listopada, ale jest to jedynie data symboliczna. Mieszkańcy Pomorza i Kujaw walczyli o tę wolność jeszcze w latach 1919-1920 – podkreśliła dr Kamila Churska-Wołoszczak z Delegatury IPN w Bydgoszczy, współtwórczyni ekspozycji.

W spotkaniu uczestniczyła liczna reprezentacja pracowników IPN Gdańsk oraz Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią portalu IPN poświęconego Powstaniu Wielkopolskiemu: pw.ipn.gov.pl

do góry