Nawigacja

Aktualności

Wystawa IPN Gdańsk w 99. rocznicę powrotu Torunia w granice Ojczyzny

Przed pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu można oglądać wystawę IPN Gdańsk Delegatura w Bydgoszczy ukazującą dzieje powrotu Pomorza i Kujaw do Rzeczpospolitej.

Równo w 99. rocznicę powrotu Torunia w granice Ojczyzny, 18 stycznia 2019 r. na głównej alei Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku, tuż przy pomniku odsłoniętym 6 października 2018 r., stanęła prezentowana po raz pierwszy w przedwojennej stolicy Pomorza wystawa IPN „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Kujaw i Pomorza do Polski w latach 1918-1920”.

 

 

 

– Warto przypomnieć, że ekspozycja doskonale przybliża wydarzenia polityczne sprzed stu lat związane ze złożonym procesem powrotu ziem naszego regionu, od Włocławka na południu po Puck i Hel na północy, do Polski – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Wystawa była już prezentowana we Włocławku, Bydgoszczy, Gdyni i Inowrocławiu. Należy jednak bardzo mocno podkreślić niezwykłość miejsca, w którym stoi obecnie. Wspomniana aleja położona między ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego a ul. Uniwersytecką jest najkrótszą drogą z nowoczesnego, bardzo ruchliwego Dworca PKS na przepiękną gotycką Starówkę Torunia. Daje to okazję obejrzenia cennej wystawy bardzo wielu mieszkańcom – dodaje.

 – Druga niezwykłość miejsca to sąsiedztwo pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. Trzeba bowiem podkreślić, że przytłaczająca większość pomordowanych przez Niemców jesienią 1939 roku Polaków zginęło za to, że chcieli wolnej Polski i czynnie się do odzyskania i umocnienia przez Polskę przyczynili – podsumowuje.

 

 

Wystawę można oglądać w Toruniu do 31 stycznia.

do góry