Nawigacja

Aktualności

Uroczysta Msza Święta w Bazylice Świętej Brygidy w 38. rocznicę narodzin „Solidarności” – Gdańsk, 31 sierpnia 2018

W czasie Mszy Świętej została wygłoszona bardzo ważna homilia Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia oraz wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Arcybiskup podkreślił, jak wielką wartość miała i ma „Solidarność” dla Polski i świata, jak wiele dobrego zrobiła dla naszej Ojczyzny i jak wspaniałym wzorcem może być dla państw w trudnej sytuacji, tak, jak kiedyś Polska. Dziś np. niektóre kraje Ameryki Łacińskiej mogłyby z ogromnym pożytkiem skorzystać z wzorców „Solidarności”, od spraw ekonomicznych po sferę wartości duchowych i relacje z Kościołem.

Jednym z pięknych elementów towarzyszących uroczystej Mszy Świętej było uhonorowanie dwóch kolejnych osób Pierścieniem „Inki” – pierwszy otrzymał Jacek Kurski za ogromny wkład TVP w popularyzację wiedzy o polskiej historii w tym o dramatycznych i wspaniałych losach Żołnierzy Wyklętych, a drugi prof. Waldemar Handke, emerytowany naczelnik edukacji z Oddziału IPN w Poznaniu za osobisty wkład naukowy i popularyzatorski na polu wspaniałej historii Polski w XX wieku.

Z kolei wyśmienite wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy było doskonałym uzupełnieniem i poszerzeniem dyskusji o historii „Solidarności” i całej Polski rozpoczętej o godz. 13.00 w sali BHP niezwykle ciekawymi wypowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy, prezesa IPN dr. Jarosława Szarka oraz Romana Gałęzowskiego. Prezydent RP w Duchowym Centrum „Solidarności” – jak można określić ogromnie ważną dla Związku rolę Bazyliki Świętej Brygidy – wśród wielu ważnych spraw związanych z historią Polski i „Solidarności” upomniał się m.in. o większe docenienie zasług działaczy „Solidarności”, których już nie ma wśród nas. Wspomniał m.in. Annę Walentynowicz, Alinę Pienkowską i chyba najbardziej zapomnianą Marylę Płońską.

Do tej słusznej uwagi warto dodać informację, że na Placu Solidarności stanęła na czas rocznicy polsko-angielska wersja wystawy IPN o Annie Walentynowicz.  Wypada też dodać informację, że w tym roku, podczas kwietniowych obchodów 40. rocznicy Wolnych Związków Zawodowych, wśród kilku tablic pamiątkowych odsłoniętych na rodzinnych domach nieżyjących już Bohaterów WZZ udało się też odsłonić tablicę poświęconą pamięci Maryli Płońskiej.

do góry