Nawigacja

Aktualności

Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Gdańsk, Pomorze, 1 września 2018

Na terenie Gdańska i wielu innych miast Pomorza odbyły się uroczystości 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Oddziału IPN w Gdańsku.

GDAŃSK (Westerplatte)

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 4.45, kiedy odezwały się syreny alarmowe. O godz. 5.45 komandor podporucznik Adam Tomys, odczytał uroczysty Apel Pamięci. Przemówienia wygłosili prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i premier Mateusz Morawiecki. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału w Gdańsku.

 

TCZEW

Uroczystości w Tczewie odbyły się przed obeliskiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Przybyła wspaniała reprezentacja 25 pocztów sztandarowych, liczna reprezentacja organizacji społecznych i instytucji z rejonu Tczewa i powiatu, a także przedstawicieli służb celno-skarbowych z terenu całego kraju. Obecni byli wiceminister KAS Piotr Walczak, również burmistrz Malborka Marek Charzewski. Ich przemówienia były lekcją historii przy bardzo ważnym pomniku na mapie upamiętnień II wojny światowej. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału w Gdańsku.

 

GDAŃSK (Victoriaschule)

Victoriaschule (dziś budynek należący do Uniwersytetu Gdańskiego) to miejsce kaźni zamieszkałych w Gdańsku Polaków. „1 września 1939 wywlekani ze swoich mieszkań przez hitlerowców w tym budynku [...] byli torturowani i zamęczeni” – głosi napis na upamiętnieniu. Dziś w imieniu Oddziału IPN w Gdańsku kwiaty pod pamiątkową tablicą złożył Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Uroczystość tradycyjnie poprowadził Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska.

 

SZYMANKOWO

Uroczystości w Szymankowie rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele parafialnym pod przewodnictwem Biskupa Diecezji Elbląskiej. Następnie pod tablicą upamiętniającą pomordowanych pracowników PKP (umiejscowioną na peronie dworca kolejowego) złożone zostały kwiaty. Druga część uroczystości miała miejsce przy pomniku upamiętniającym polskich funkcjonariuszy celnych poległych w walce o wolność Ojczyzny. Hołd bohaterskim obrońcom oddał prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

 

GDAŃSK (Plac Obrońców Poczty Polskiej)

W południe na placu odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji poległych Pocztowców, którą odprawił Biskup Pomocniczy Zbigniew Zieliński. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, pocztowcy oraz reprezentanci polskich formacji mundurowych. Po zakończeniu Mszy Świętej przemówienie wygłosił m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, który zaapelował by nie idealizować, tak okrutnej przecież dla Polaków, historii Wolnego Miasta Gdańska. Na zakończenie pod pomnikiem zostały złożone kwiaty. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

 

SZPĘGAWSK

Uroczystości w Szpęgawsku miały szczególnie godną oprawę dzięki obecności prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Prezydent złożył wieniec pod pomnikiem Polaków rozstrzelanych w pierwszych miesiącach wojny w Lesie Szpęgawskim na Pomorzu. W tym miejscu zginęło z rąk niemieckich zbrodniarzy około siedem tysięcy osób. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: Mateusz Kubicki (z Oddziałowego Biura Badań Historycznych) i Katarzyna Underwood (z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej).

 

POZOSTAŁE UROCZYSTOŚCI

Malbork – uroczystości odbyły się na cmentarzach i przy pomniku Celników Polskich. W Gdańsku o godz. 18.00 w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji pomordowanych i poległych w obronie Ojczyzny. Po Eucharystii  odbędzie się uroczystość upamiętnienia Gedanistów, złożenie kwiatów i wspólna modlitwa pod pomnikiem na historycznym stadionie KS Gedanii oraz pod pomnikiem bł. ks. Bronisława Komorowskiego – kapelana Gedanistów. Podczas uroczystości zostanie złożony wieniec Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Obchody organizowane są przez Stowarzyszenie „Gedania – STOP bezprawiu na historycznych terenach”.

 

do góry