Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o książce „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia”. Premiera w IPNtv 21 września 2023 o godz. 18.00

Jaka była geneza Zbrodni Wołyńskiej? Dlaczego sąsiedzi mordowali sąsiadów? Czy wszyscy Ukraińcy popierali UPA? Co stało się w czasie „krwawej niedzieli”? Jak Polacy zapamiętali ten czas? 

21 września o godz. 18.00 zapraszamy na dyskusję do IPNtv. O trudnej historii Wołynia opowiadają autorzy książki „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia”:

  • dr Joanna Karbarz-Wilińska 
  • Bartosz Januszewski 

Rozmowę prowadzi redaktor Rafał Dutkiewicz.

Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć przypadającą we wrześniu rocznicę zbrodni w Sławentynie (pow. Podhajce, woj. tarnopolskie), gdzie w nocy z 17 na 18 września 1939 r. bandy nacjonalistów ukraińskich zamordowały w okrutny sposób od 50 do 85 polskich mieszkańców wsi. Z pogromów w pow. Podhajce ocalał trzyletni wówczas Stanisław Srokowski, autor opowiadań kresowych „Nienawiść” i „Strach", współautor scenariusza filmu „Wołyń”. Napad na Sławentyn jest pierwszym udokumentowanym ludobójstwem dokonanym przez OUN na Kresach Południowo-Wschodnich.

do góry