Nawigacja

Aktualności

Premiera książki „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia” – Gdańsk, Elbląg, Malbork, 11, 12, 14 lipca 2023

Premiara książki odbyła się w 80. rocznicę „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.

„Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia” (Gdańsk–Warszawa 2023) to zbiór relacji świadków, dokumentujących wołyńskie ludobójstwo dokonane osiemdziesiąt lat temu przez ukraińskich nacjonalistów na południowo-wschodnich terenach II RP. Celem publikacji jest przywrócenie pamięci o ofiarach: dzieciach, kobietach, mężczyznach, ludziach sędziwego wieku, zamordowanych tylko dlatego, że byli Polakami lub – jak w przypadku Sprawiedliwych Ukraińców – że nie godzili się na zło i zbrodnię. Publikacja została przygotowana przez pracowników Oddziału IPN w Gdańsku – dr Joannę Karbarz-Wilińską i Bartosza Januszewskiego – w związku z 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej. 

 

GDAŃSK

Premiera książki z udziałem autorów odbyła się w Hotelu Scandic w Gdańsku. Poprowadził ją dziennikarz Rafał Dutkiewicz. Dyskusja dotyczyła stosunków polsko-ukraińskich przed i w czasie II wojny światowej, przyczyn nacjonalizmu ukraińskiego, przebiegu i liczby ofiar Zbrodni Wołyńskiej. polityki okupanta sowieckiego i niemieckiego wobec Polaków i Ukraińców, odpowiedzialności sprawców mordów. Omówiono także źródła zawarte w publikacji.

Autorzy szeroko odpowiadali na pytania, odnosząc się do poszególnych wątków historycznych, postaci, przedstawiając biografie sprawców jak i ofiar. Głos w dyskusji zabrała także publicznośći. Na koniec autorzy podpisywali książkę, która była dostępna w sprzedaży w promocyjnej cenie.

 

 

ELBLĄG

Drugie spotkanie promocyjne publikacji o Zbrodni Wołyńskiej odbyło się Focus Hotel Premium. Autorzy – dr Joanna Karbarz-Wilińska i Bartosz Januszewski – odpowiadali na pytanie dziennikarki Grażyny Wosińskiej. Spotkanie poprowadził naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr. Daniel Czerwiński. Dyskusji przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób.

Wśród gości wydarzenia obecni byli wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka i kierownik Muzeum Zamkowego w Sztumie Aleksander Masłowski.

Nasi goście mogli nabyć książkę w promocyjnej cenie, a także otrzymali od nas atrakcyjne gratisy.

 

MALBORK

Trzecie i ostatnie spotkanie promujące publikację „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia” odbyło się w Muzeum Zamkowym w Malborku – Centrum Konferencyjnym Karwan. Dyskusję z autorami – dr Joanna Karbarz-Wilińską i Bartoszem Januszewskim – poprowadził Aleksander Masłowski, kierownik Zamku w Sztumie (filii Muzeum Zamkowego w Malborku).

W imieniu Oddziału IPN w Gdańsku gości przywitał dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych. Wśród gości wydarzenia obecni byli przedstawiciele lokalnego samorządu, służb mundurowych, mieszkańcy Malborka. Dyskusję wysłuchało łącznie kilkadziesiąt osób.

Modus Operandi Zbrodni Wołyńskiej, historia sprawców, przyczyny ludobójstwa – to część poruszonych w trakcie spotkania zagadnień.

Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Malborku, który koordynuje Karolina Masłowska z Oddziału IPN w Gdańsku.

W czasie wydarzenia można było nabyć książkę w promocyjnej cenie. Uczestnicy wydarzenia mogli również uzyskać pamiątkowy wpis od autorów.

Powiązane wiadomości

do góry