Nawigacja

Aktualności

Drugie spotkanie w ramach projektu klas patronackich – Słupsk, 16 czerwca 2023

Inauguracja projektu odbyła się 28 lutego br. w Gdańsku. Docelowo ma on objąć ponad 20 szkół z terenu działania Oddziału IPN w Gdańsku.

W Szkole Policji w Słupsku odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu, przeznaczone dla uczniów z ze Słupska, Lęborka i Bytowa. Spotkanie poprzedziła rozmowa dyrektora Oddziału IPN w Gdańśku dr. Pawła Warota (pomysłodawcy przedsięwzięcia) z komendantem szkoły inspektorem Piotrem Cekałą. Uczestniczył w niej również naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba.

Następnie uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną IPN, a przy okazji poznali zasady rekrutacji do Policji. Okolicznościowe przemówienia wygłosili komendant szkoły oraz dr Paweł Warot. Na koniec zwycięzcy quizu otrzymali od nas nagrody, a opiekunom klas patronackich wręczyliśmy pakiety edukacyjne.

Pierwsze spotkanie w ramach projektu odbyło się w lutym br. w Gdańsku, a ostatnie zostało zaplanowane w Malborku.

Projekt klas patronackich wiąże się z misją edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej. Skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, których siedziby położone są na terenie Oddziału IPN w Gdańsku (tj. głównie woj. pomorskiego i części warmińsko-mazurskiego). 

Głównym założeniem projektu jest popularyzacja wiedzy w zakresie najnowszej historii Polski oraz historii regionalnej, a także pielęgnowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Inicjatywa zakłada objęcie przez Instytut patronatu nad konkretną klasą, co będzie się wiązało z korzyściami dla obu stron. Dla szkół oznacza to m.in.:

  • udostępnianie na preferencyjnych zasadach materiałów edukacyjnych wydawanych przez IPN,
  • wsparcie merytoryczne i logistyczne wydarzeń oraz uroczystości patriotycznych organizowanych przez szkołę lub klasę, w tym np. wyjazdów do miejsc pamięci,
  • wsparcie inicjatyw i innowacji edukacyjno-dydaktycznych podejmowanych przez nauczycieli i uczniów,
  • regularne otrzymywania informacji o projektach, konkursach i innych inicjatywach edukacyjnych prowadzonych przez Instytut,
  • pierwszeństwo udziału w warsztatach edukacyjnych oraz szkoleniach dla nauczycieli organizowanych przez Instytut,
  • pierwszeństwo uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych i kulturalnych organizowanych przez Instytut,
  • możliwość udziału w wizycie studyjnej w siedzibie IPN.

Oczekiwania Instytutu względem szkół:

  • zapewnienie udziału uczniów w konkursach i projektach realizowanych przez IPN,
  • promowanie wśród uczniów inicjatyw i działań podejmowanych przez IPN,
  • współpraca przy organizowaniu uroczystości oraz wydarzeń edukacyjnych i rocznicowych.

Koordynatorem projektu z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku jest Aleksandra Szwarc – tel. 882 063 821, e-mail: aleksandra.szwarc@ipn.gov.pl

do góry