Nawigacja

Aktualności

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości gościł w Gdańsku – 12–25 czerwca 2023

Od 12 do 25 czerwca br. przy budynku Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego był dostępny Mobilny Przystanek Historia Przyszłości. To kolejne spotkanie z nowoczesną prezentacją historii, która wcześniej odwiedziła m.in. Olsztyn i Poznań.

Inauguracja Mobilnego Przystanku Historia w Gdańsku odbyła się 12 czerwca br. przy budynku Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestniczyli w niej Magdalena Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii IPN, dr Paweł Warot, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, dziekan Wydziału Historycznego. Wśród gości obecna była m.in. Emilia Maćkowiak, prezes honorowa Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i licznie reprezentowana młodzież szkolna.

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości jest odpowiedzią na nowe wyzwania, które stoją przed edukacją, przed światem akademickim: jak nauczać historii? Myślę, że historia nie powinna kojarzyć się tylko z kurzem z archiwów i książkami, które docierają do dosyć niewielkiego kręgu odbiorców, ale historia powinna w nowoczesny sposób przekazywać wiedzę o przeszłości – mówił dr hab. Arkadiusz Janicki.

Od dwóch lat powołane przez prezesa dr. Karola Nawrockiego Biuro Nowych Technologii stara się realizować swoją misję edukacyjną tworząc immersyjne projekty edukacyjne. A to dlatego, że swoją działalność rozpoczęliśmy od badań [...], które dały nam odpowiedź, czego oczekuje w obszarze edukacji historycznej i ta odpowiedź pokazała nam, jak oni bardzo pragną uczyć się tej historii swojego kraju, tylko w zupełnie inny sposób niż dotychczas – mówiła Magdalena Hajduk, wskazując, na ogromną rolę w nowoczesnym nauczaniu historii, którą ma do odegrania Mobilny Przystanek Historia.

Instytut Pamięci Narodowej opowiada historię na różne sposoby [...] Coraz częściej widzimy, że aby móc dotrzeć do najmłodszego pokolenia Polaków, które jest grupą bardzo wymagającą, musimy sięgać po najnowsze technologie – podkreślał z kolei dyrektor gdańskiego IPN.

 

Z oferty IPN będzie można skorzystać od 12 do 25 czerwca br. w godzinach 10.00–18.00 przy budynku Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 55).

Wstęp do Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości jest bezpłatny, po uprzednim zapisaniu się na wizytę. W celu obowiązkowej rezerwacji wejścia należy wypełnić formularz oraz zapoznać się i zaakceptować regulamin korzystania z gogli VR. Osoby niepełnoletnie powinny mieć ze sobą zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.

Partnerem wydarzenia jest Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości IPN

W ramach inicjatywy można zapoznać się z projektami Biura Nowych Technologii IPN – „Grą Szyfrów” (innowacyjną produkcją gamingową), aplikacją „Szybowcowa ‘87” przybliżającą dzieje tajnej wrocławskiej drukarni Solidarności Walczącej czy podcastami edukacyjnymi skierowanymi przede wszystkim do nauczycieli. Ponadto odwiedzający Mobilny Przystanek Historia Przyszłości mogą posłuchać wspomnień Andrzeja Gwiazdy oraz Krzysztofa Wyszkowskiego zebranych w ramach realizacji nowatorskiego projektu „Cyfrowi Bohaterowie”.

Start Projektu Mobilny Przystanek Historia Przyszłości Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej miał miejsce 12 maja w trakcie Europejskiej Nocy Muzeów w Olsztynie. W specjalnie zaprojektowanej na to wydarzenie przestrzeni (przeszło 80 m kw) znalazły się 2 stanowiska VR, 6 stanowisk PC, hologram przedstawiający postaci historyczne oraz stanowisko do odsłuchu pierwszej serii podcastów Najnowsza historia, najnowsze technologie.  Kolejnym miastem na trasie był Poznań, gdzie pracownicy Instytutu gościli w dniach od 29 maja do 9 czerwca.  

Inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem. Dotychczas Przystanek Historia Przyszłości odwiedziło ok. 1,5 tysiąca uczniów. Wśród licznych grup zorganizowanych pojawili się m.in. harcerze, studenci, całe rodziny.

Projekt jest kontynuacją mobilnej trasy showroomu, która w ubiegłym roku odwiedziła 20 miejscowości w całym kraju. Działanie to ma również na celu wyrównywanie szans dostępu do technologii jak największej liczbie osób zainteresowanych zapoznaniem się i doświadczeniem immersyjnych projektów edukacyjnych oferowanych przez IPN przygotowanych w oparciu o nowe technologie i petabajty danych historycznych gromadzonych w IPN.

do góry