Nawigacja

Aktualności

Koncert upamiętniający 108 błogosławionych męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej – Gdańsk, 11 czerwca 2023

Na koncert zaprosili: proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku ks. dr Bartłomiej Stark, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot i dyrektor Oddziału Totalizatora Sportowego w Gdańsku Kazimierz Janiak.

W dniu 13 czerwca 1999 roku w czasie Mszy świętej odprawionej w Warszawie ojciec święty Jan Paweł II beatyfikował 108 męczenników z okresu II wojny światowej. Wśród osób, które wykazały się heroizmem wiary, byli księża opiekujący się polską mniejszością w Wolnym Mieście w Gdańsku, w tym ksiądz Franciszek Rogaczewski.

W kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku, w którym posługę duchową sprawował właśnie ten kapłan, odbyła się uroczysta Msza święta i koncert upamiętniający 108 błogosławionych męczenników. Wśród gości wydarzenia był zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor dr Paweł Warot i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba.

W czasie koncertu, wykonanego pięknie przez Capellę Gedanensis, wysłuchaliśmy następujące utwory: G. Puccini – Requiem, P. Mascagni – Cavalleria Rusticana – Intermezzo, M. Guidi – Maria Mater Gratiae, G.F. Handel – Sarabanda, A. Vivaldi – Magnificat – cz. I, IV, V, W.A. Mozart – Laudate Dominum, W.A. Mozart – Sancta Maria, Gwiazdo Zaranna, J. Maklakiewicz – Ave Maria, E. Głowski – Modlitwa, G. Caccini – Ave Maria,W.A. Mozart – Requiem d-moll – Lacrimosa. Ponadto wystąpili: Małgorzata Priebe – sopran, Edyta Łuczkowska-Swat – alt, dyrygował Rafał Kłoczko.

Po Mszy pod pobliskim pomnikiem ks. Franciszka Rogaczewskiego odbyła się kolejna część wydarzenia. W okolicznościowym przemówieniu dr Mateusz Szpytma zaznaczył:

Błogosławiony to ktoś, kto cieszy się chwałą ołtarza. To człowiek, który jest pełen szczęścia, ale też szczęśliwi jesteśmy my, dlatego szczęśliwa jest Polska, ponieważ miała takich synów i takie córki jak tych 108 błogosławionych, którzy zginęli za Polskę. Dzisiaj o nich pamiętamy – są na pomnikach, są na ołtarzach. Pamiętamy po to, aby oddawać im cześć, ale też po to, aby czerpać [z nich] wzory. [...] Musimy pamiętać, aby być gotowym, tak jak ksiądz Franciszek Rogaczewski, aby oddać życie za wiarę, za Chrystusa, aby oddać życie za Polskę.

Następnie delegacje, w tym Instytutu Pamięci Narodowej, złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Partnerem wydarzenia był Oddział IPN w Gdańsku oraz Totalizator Sportowy.

do góry