Nawigacja

Aktualności

Prezentacja przewodnika o śladach żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK w Trójmieście – Gdańsk, 16 marca 2023

Organizatorem wydarzenia był Oddział IPN w Gdańsku i Poczta Polska S.A. – Urząd Pocztowy nr 5 w Gdańsku Oliwie.

W historycznym budynku Urzędu Pocztowego nr 5 w Gdańsku Oliwie odbyła się prezentacja przewodnika o śladach żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK w Trójmieście. Miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo – tutaj 77 lat temu żołnierze mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” dokonali akcji rekwizycyjnej. Tak ją wspominał Józef Bandzo „Jastrząb”:

W międzyczasie postanowiłem zrobić skok na pocztę w Gdańsku Oliwie. Wcześniej zrobiłem rozeznanie w terenie. 16 marca 1946 r. z „Pędzelkiem” [Zbigniew Fijałkowski] i „Moskitą” [Tadeusz Urbanowicz] pojechaliśmy samochodem dostarczonym przez „Orszaka” [Wacław Beynar] pocztę. „Moskito” został na ubezpieczeniu, a ja z „Pędzelkiem” weszliśmy na pocztę. Po sterroryzowaniu pracowników zabraliśmy z kasy ok. 80 tys. zł i odjechaliśmy.

Nasze wydarzenie rozpoczęło się o przypomnienia tej akcji – dzięki starannej rekonstrukcji historycznej. Następnie głos zabrał prowadzący wydarzenie Krzysztof Drażba – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, który przywitał zebranych gości. Wśród nich byli Jarosław Noch, dyrektor Regionu Sieci Gdańsk Poczty Polskiej, zastępca Jan Zalewski oraz gospodarz UP nr 5 – Janeta Drawska. Oddział IPN w Gdańsku reprezentował dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

Instytut Pamięci Narodowej szczególnie w marcu przypomina o historii Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj też prezentujemy nowe wydawnictwo i oddajemy w Państwa ręce. [...] Chcemy przede wszystkim przypomnieć, że to dzięki działalności i ofierze Niezłomnych, Wyklętych Polska nie została skomunizowana – podkreślał przedstawiciel IPN.

Okolicznościowe słowo wygłosił także przedstawiciel Poczty – Jan Zalewski, a historyczny komentarz dr hab. Piotr Niwiński, znakomity znawca dziejów podziemia niepodległościowego.

– Akcja ekspropriacyjna to nie rabunek, to rekwizycja od okupanta sowieckiego, niemieckiego, komunistycznego pieniędzy, aby móc dalej walczyć o wolną Polskę – zaznaczył historyk.

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego „Spartakus”.

Po spotkaniu w ręce gości przekazaliśmy bezpłatne egzemplarze naszego przewodnika. Będzie on również dostępny w dniach 16–17 marca w UP nr 5 w Oliwie (bezpłatnie), a do końca marca również w księgarni IPN w Gdańsku jako upominek do zakupionych książek.

 

Wybrane strony okolicznościowej ulotki

do góry