Nawigacja

Aktualności

Uczciliśmy pamięć o Żołnierzach Wyklętych – Gdańsk, 1 marca 2023

W Gdańsku odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z udziałem delegacji Oddziału IPN w Gdańsku.

  • Serce dla „Inki”. Kościół św. Brygidy w Gdańsku
    Serce dla „Inki”. Kościół św. Brygidy w Gdańsku

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, nieopodal Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku. Odsłonięty w 2018 roku monument w postaci ważącego 40 ton kamienia upamiętnia walczących po II wojnie światowej żołnierzy podziemia niepodległościowego. Pierwowzorem przedstawionej na nim postaci był Henryk Wieliczko „Lufa”, żołnierz AK, członek 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendny mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Wśród gości tegorocznych obchodów były delegacje i przedstawiciele rządu i parlamentu Rzeczypospolitej, samorządu miasta, kombatanci, organizacji społecznych, młodzieżowych, a także tych, którzy kultywują tradycje i wspomnienia o Żołnierzach Wyklętych. Ponadto zaznaczyli swoją obecność przedstawiciele służb mundurowych i instytucji państwowych, a wśród nich liczna delegacja Oddziału IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem, dr Pawłem Warotem. Wśród gości był dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego Tomasz Gieszcz.

– Wierzyli w to, że cywilizowany świat nie pozwoli na to, aby połowa Europy znalazła się pod dominacją moskiewską. Dzisiaj przypominamy o nich, IPN prowadzi badania naukowe, wydaje książki, przygotowuje materiały edukacyjne. Staramy się również uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych poprzez pomniki i tablice. Pamięć o nich nigdy nie zaginie! – podkreślał w okolicznościowym przemówieniu dr Paweł Warot.

W programie wydarzenia znalazł się uroczysty apel pamięci i salwa honorowa, modlitwa, której przewodził ks. kapelan Wojciech Kaliński, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem. Następnie zebrani udali się na pobliski Cmentarz Garnizonowy, gdzie złożyli kwiaty na grobach Danuty Siedzików „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Uroczystości odbyły się w pięknej oprawie wojskowej.

Podczas wieczornej Mszy świętej, koncelebrowanej w intecji Żołnierzy Wyklętych w bazylice św. Brygidy, poświęcone zostało Serce dla „Inki”. Bursztynowe wotum zostało stworzone przez darczyńców, którzy ofiarowali swoją biżuterię. Zostanie ono wmontowane w powiększający się i piękniejący z roku na rok jantrowy ołtarz świątyni.

Wzruszającym momentem uroczystości było przemówienie ks. Jarosława Wąsowicza SDB na temat Żołnierzy Wyklętych i historii Danuty Siedzikówny „Inki”, której dzieło życia kapłan od wielu lat upowszechnia. Mszę świętą zwieńczył koncert. Odbyło się także wręczenie Ryngrafów Żołnierzy Wyklętych nadanych przez Związek Piłsudczyków. Jedną z wyróżnionych osób był dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

  • Serce dla „Inki”. Kościół św. Brygidy w Gdańsku
    Serce dla „Inki”. Kościół św. Brygidy w Gdańsku
do góry