Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia medali Reipublicae Memoriae Meritum – Gdańsk, 22 grudnia 2022

Wśród wyróżnionych osób są Andrzej Wardziak i Grzegorz Pellowski.

Medal „Reipublicae Memoriae Meritum” jest nadawany instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym, za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierania IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

W Muzeum II Wojny Światowej w dniu 22 grudnia br. odbyła się uroczystość wręczenia medali dwóm osobom szczególnie zasłużonym: Andrzejowi Wardziakowi i Grzegorzowi Pellowskiemu. Wyróżnienie wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. 

Organizatorem wydarzenia było Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród licznej delegacji IPN byli obecni dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek i dyrektor Oddziału w Gdańsku dr Paweł Warot.

***

Andrzej Wardziak

Współtwórca i główny organizator Siedleckiej Parady Niepodległości organizowanej od 2011 r.  z okazji obchodów Święta Niepodległości. W 2022 organizator 10. Edycji Parady Niepodległości dla Mieszkańców Dzielnicy Siedlce w Gdańsku. Parady cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, szczególnie młodzieży szkolnej. Organizator wieczorków patriotycznych, które następują po Paradach. Obchody Święta Niepodległości na dobre przyjęły się w społeczności lokalnej Gdańska. Udział bierze ok. 500 osób. Przywracanie jest dzięki temu pamięć historyczna. W latach 2010-2012 organizator spotkań w kościołach dzielnicy Siedlce – we współpracy z gdańskim oddziałem IPN. W 2022 r. inicjator pomysłu upamiętnienia wybitnych mieszkańców dzielnicy Siedlce. Dodatkowo pracownik w Dziale Wydarzeń Kulturalnych w Muzeum II Wojny Światowej od 5 lat. Członek Rady Dzielnicy Siedlce w Gdańsku.

 

Grzegorz Pellowski

Właściciel znanej gdańskiej cukierni-piekarni. Od wielu lat wspiera finansowo inicjatywy patriotyczne. Wspierał organizację Drogi Krzyżowej Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, płacąc za sprzęt nagłośnieniowy oraz akustykę. W znaczący sposób przyczynił się do organizacji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, poprzez dostarczenie pieczywa i ciast na ognisko powstańcze, które zgromadziło blisko 200 osób. W czasie poszukiwań miejsca pochówku Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zadbał o jedzenie i napoje dla kilkunastu osób pracujących przy wykopaliskach. Finansował akcję plakatową pt. Kocham Polskę. Był inicjatorem budowy i współfundatorem pomnika kapelana "Solidarności" ks. Prałata Henryka Jankowskiego. Wspomagał Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku w 2022 r. w czasie spaceru po Cmentarzu Łostowickim śladem powstańców warszawskich – przekazał ciasta i napoje dla uczestników.

 

Fotorelacja

do góry