Nawigacja

Aktualności

Dyskusja „Odsłony stanu wojennego” – Gdańsk, 9 grudnia 2022

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W Hotelu Scandic w Gdańsku odbyła się dyskusja „Odsłony stanu wojennego”. Uczestniczyli w niej dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Wojciech Polak, zastępca przewodniczącego Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie poprowadził dr Piotr Abryszeński. Zebranych gości oraz rozmówców przywitał dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

Interlokutorzy spotkania są pracownikami o wielkim dorobku naukowym, w tym autorami książek „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach” oraz „Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi. Obóz internowania w Potulicach 1981–1982”. Tematykę oporu społecznego w okresie dyktatury komunistycznej rozwijają w ramach działalności Centrum Badania Historii „Solidarności” i Oporu Społecznego w PRL na Wydziale Nauk Historycznych UMK.

W czasie spotkania poruszono szereg ciekawych wątków, począwszy od genezy i historii stanu wojennego, nastrojów społecznych, a także elementów życia codziennego, w tym ciężkich warunków życia w obozach internowania. Osobistymi wątkami związanym z historią stanu wojennego podzielił się prof. Wojciech Polak, a także goście z zebranej publiczności.

Publikacje prof. Wojciecha Polaka i prof. UMK Sylwi Galij-Skarbińskiej były podczas spotkania sprzedawane w promocyjnych cenach.

Organiazatorem spotkania było Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Gdańsku.

do góry