Na placu przed Kościołem św. Józefa w Gdańsku odbył się wernisaż wystawy „«Reakcyjne wpływy kleru trzeba ukrócić». Komuniści wobec duchowieństwa rzymskokatolickiego na Pomorzu Gdańskim w latach 1945–1956”. Okolicznościowe przemówienia wygłosił reprezentujący Oddział IPN w Gdańsku dyrektor dr Paweł Warot, a także dyrektor Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku o. Marcin Szafors OMI. Wernisaż poprowadził dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku.
Wśród gości wydarzenia obecny był prezes Zarządu Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki i reprezentujące środowiska kombatanckie Emilia Maćkowiak i Hanna Śliwa-Wielesiuk, a także o. Marek Kiedrowicz OFM, kapelan harcerstwa.
Autorem wystawy „«Reakcyjne wpływy kleru trzeba ukrócić». Komuniści wobec duchowieństwa rzymskokatolickiego na Pomorzu Gdańskim w latach 1945–1956” jest dr Jan Hlebowicz z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, który oprowadził gości po wystawie. Prezentacja składa się z 18 paneli i będzie dostępna przez świątynią do końca grudnia br.
Wernisażowi towarzyszyła sesja naukowa „Sytuacja Kościoła Rzymskokatolickiego na Pomorzu Gdańskim 1945–1956”.
Program sesji naukowej
- Relacje państwo-Kościół w pierwszej dekadzie Polski „ludowej” – dr hab. Rafał Łatka (prof. UKSW)
- Zemsta zwycięzców? Mord w gdańskim kościele św. Józefa z marca 1945 r. w świetle dokumentów – dr Tomasz Gliniecki (Muzeum Stutthof)
- Przejęcie przez państwo kościelnego „Caritasu” diecezji chełmińskiej i gdańskiej. Przyczyny, przebieg i konsekwencje – dr Jan Hlebowicz (IPN Gdańsk)
- Działania aparatu bezpieczeństwa wobec kurii biskupich w Pelplinie i Gdańsku 1945–1956 – dr Daniel Czerwiński (IPN Gdańsk)
- Sytuacja zakonów męskich w diecezji chełmińskiej i gdańskiej po zakończeniu II wojny światowej – dr Leszek Molendowski (Muzeum Gdańska)
Sesja naukowa odbędzie się w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury (ul. Elżbietańska 9/10). Wstęp wolny, zapraszamy.
Przykładowe panele wystawy