Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Uroczystość ku czci śp. Edwarda Łakomego – Wejherowo, 10 listopada 2022

Edward Łakomy był majorem piechoty Wojska Polskiego, uczestnikiem walk o granice Rzeczypospolitej w latach 1918–1921, wójtem gminy Wejherowo-Wieś, ofiarą niemieckiej zbrodni w Piaśnicy.

PROGRAM
10 listopada 2022

12.00
Odsłonięcie i poświęcenie tablicy biograficznej na terenie cmentarza przy ul. 3 Maja w Wejherowie

13.00
Msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla w Wejherowie (ul. Narutowicza 2)

13.35
Wręczenie Stowarzyszeniu „Rodzina Piaśnicka” statuetki Gryfa Kaszubskiego za szczególne zasługi dla gminy Wejherowo (po Mszy świętej)

W uroczystości weźmie udział delegacja Oddziału IPN w Gdańsku.


Na uroczystość zapraszają:

  • dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot,
  • wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski,
  • zastępca dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis.

Wstęp wolny.

Treść tablicy informacyjnej

Edward Łakomy – powstaniec wielkopolski, żołnierz wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, w latach 1935–1939 wójt gminy Wejherowo-Wieś,  zamordowany przez Niemców w masowej egzekucji  Polaków w Lesie Piaśnickim 11 listopada 1939 r.

Urodził się 10 października 1894 r. w wielkopolskiej wsi Czerlejno. Już w latach szkolnych angażował się w działalność patriotyczną. Za popieranie antypruskiego strajku dzieci we Wrześni relegowany z gimnazjum. Zdał maturę jako ekstern. 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości walczył w PowstaniuWielkopolskim, wojnie polsko-ukraińskiej i wojnie polsko-bolszewickiej w 68. Pułku Piechoty (wcześniej 10. Pułk Strzelców Wlkp.) jako dowódca plutonu, potem kompanii, w czasie Bitwy Warszawskiej dowodzący batalionem. W Wojsku Polskim służył do przeniesienia w stan spoczynku w 1933 r. Wraz z rodziną zamieszkał w Wejherowie. Od 1935 r. do wybuchu II wojny światowej wójt gminy Wejherowo Wieś. Prezes Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 1914/1919 w Wejherowie oraz działacz Polskiego Związku Zachodniego – organizacji patriotycznej przeciwstawiającej się niemieckim dążeniom do rewizji granic. 

Po niemieckim ataku na Polskę, 14 września aresztowany przez Niemców i przewieziony do wejherowskiego więzienia. Przetrzymywany na Grabówku w Gdyni, w Gdańsku, a 10 listopada ponownie w Wejherowie. Zamordowany w masowej egzekucji w Lesie Piaśnickim 11 listopada 1939 r. w ramach niemieckiej „Intelligenzaktion” skierowanej przeciwko polskiej elicie, głównie ziem polskich włączonych do Rzeszy Niemieckiej. Strażnik więzienny twierdził, iż wójt, nie mogąc znieść widoku mordowanych w bestialski sposób dzieci, rzucił się na jednego z oprawców i złamał mu rękę, za co został skatowany i zastrzelony. Relację świadka potwierdziły ekshumacje przeprowadzone w miejscu zbrodni jesienią 1946 r. 

Rodzina pochowała wójta na cmentarzu w Wejherowie.

W okresie międzywojennym major Edward Łakomy został odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921 i Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. 

do góry