Nawigacja

Aktualności

Dni Nowego Portu – 9–10 września 2022

W 2022 roku nadmorska dzielnica Gdańska – Nowy Port – obchodzi 250. rocznicę swojego założenia. Z tej okazji miasto Gdańsk wraz z partnerami przygotowało dwudniowe obchody święta dzielnicy.

W pierwszy dzień wydarzenia (9 września) odbyły się prelekcje historyczne. Dwa pierwsze wystąpienia zostały zorganizowane przez Oddział IPN w Gdańsku:

  • „Jednostki wojskowe i formacje ochrony granic stacjonujące w koszarach Gdańska Nowego Portu, przy ul. Oliwskiej 35 od 1945 roku. Ich historia i działalność” (prelekcję wygłosił dr Grzegorz Goryński, autor publikacji o historii koszar w Nowym Porcie).
  • „Nowy Port z wody i na wodzie” (temat przedstawił znakomity znawca dawnego Gdańska – Aleksander Masłowski – kierownik Zamku w Sztumie, Oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku).

Następną prelekcję wygłosił dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańska, a potem odbył się spacer uliczkami zabytkowej części Nowego Portu, zorganizowany przez Instytut Kultury Miejskiej.

Spotkania z historią odbyły się w Specjalnym Osrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, w budynku z historią sięgającą początku XX wieku. Na jego zapleczu jest rozległy plac, na którym 10 sierpnia 1946 roku miał miejsce strajk dokerów gdańskich.

W sobotę 10 września w tym właśnie miejscu odbył się festyn, na którym obecny był namiot edukacyjny gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej z broszurami nt. lokalnej historii (w tym „Strajk dokerów’ 46. Tło wydarzeń i miejskie legendy” i „Niezwykła historia zwykłych obiektów. Historia zamknięta w murach. Koszary w Gdańsku Nowym Porcie”) oraz grami, na które zaprosiliśmy młodszych uczestników. Na festynie obecnych było wiele innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów (pełny program przedstawiamy w załączniku).

 

Głównym organizatorem wydarzenia była Rada Dzielnicy Nowy Port i Miasto Gdańsk.

do góry