Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy 3D „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej” – Elbląg, 10 sierpnia 2022

Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Paweł Piotr Warot oraz Prezes Stowarzyszenia im. Gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy pt.: „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”.

Wernisaż odbędzie się 10 sierpnia 2022 r., o godz. 12.00, przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu.

Ekspozycja będzie prezentowana na placu przy katedrze pw. św. Mikołaja. Otwarciu będzie towarzyszyło stoisko edukacyjne IPN Oddział w Gdańsku.

 

***

Wystawa przedstawia losy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji niepodległościowych, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Elblągu. Losy żołnierzy ukazane są na tle Elbląga, którego centrum po wojennych zniszczeniach zostało odbudowane dopiero w latach dwutysięcznych. Na planszach można zapoznać się z działalnością żołnierzy, którzy brali udział w odbudowie zniszczonego miasta. Ekspozycja ukazuje także ważne i symboliczne miejsca w Elblągu. Autorem wystawy jest Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Historia żołnierzy Armii Krajowej i historia Elbląga przedstawiona została w nowoczesny sposób. Korzystając z osiągnięć najnowszych technologii wystawa została przygotowana w technice soczewkowej 3D. Nowe rozwiązanie pozwoliło stworzyć unikalną i atrakcyjną dla zwiedzających ekspozycję.  Dzięki metodzie 3D uzyskaliśmy animacje historycznych zdjęć na płaskiej powierzchni. To między innymi zdjęcia żołnierzy Armii Krajowej oraz ważnych miejsc w Elblągu. Zdjęcia zniszczonego miasta zmieniają się w obrazy po jego odbudowie.

 

 

Wystawa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

do góry