Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy 3D „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej” – Elbląg, 10 sierpnia 2022

Dzięki tej wyjątkowej wystawie chcemy przypomnieć, że po II wojnie światowej zniszczony Elbląg obudowywali żołnierze Armii Krajowej i to właśnie tu odnaleźli swoje przeznaczenie. Wystawa w niezwykle sposób pokazuje, jak stare miasto zostało odbudowane. Jak wyglądało w 1945 r., a jak wygląda obecnie – mówił podczas wernisażu dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

W obecności przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, licznie przybyłych służb mundurowych, instytucji kultury, środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych i mediów, na placu przy katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu odbył się wernisaż najnowszej wystawy IPN Oddział w Gdańsku „Elbląg. Miasto odnalezionych przeznaczeń żołnierzy Armii Krajowej”. Pomysłodawcą wystawy była Anna Szczepańska – prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, a została ona przygotowana przez Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Jej autorem jest Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

 

 

Podczas wernisażu wystawy odbyły się okolicznościowe przemówienia. W trakcie otwarcia dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku podkreślał znaczenie wystawy:

Dzięki tej wyjątkowej wystawie chcemy przypomnieć, że po II wojnie światowej zniszczony Elbląg obudowywali żołnierze Armii Krajowej i to właśnie tu odnaleźli swoje przeznaczenie. Wystawa w niezwykły sposób pokazuje, jak stare miasto zostało odbudowane. Jak wyglądało w 1945 r., a jak wygląda obecnie. Żołnierze AK przyczynili się także do odbudowy tkanki społecznej w mieście. To wystawa trójwymiarowa, dlatego możemy teraz w sposób atrakcyjny poznać przeszłość - mówił podczas wernisażu dr Paweł Piotr Warot.

 

 

Takie inicjatywy są bardzo potrzebne – mówił podczas otwarcia Andrzej Śliwka, wiceminister Aktywów Państwowych:

Dziękuję, że możemy wspólnie pielęgnować pamięć o wydarzeniach i  osobach, które zasłużyły się na rzecz naszego miasta, regionu i Polski. Wystawa w niezwykły sposób przedstawia, jak Elbląg został odbudowany. Obrazy ruin miasta z 1945 r. i obrazy jego powojennej odbudowy oraz Bohaterów zasłużonych dla tej odbudowy, skłaniają do refleksji, zarówno tych odbiorców, którzy pamiętają okres wojny, bo w tej wojnie uczestniczyli i bronili naszej wolności, jak i ludzi młodych którzy te czasy znają z podręczników, z opowieści przodków czy też z fotografii takich, jak te dziś prezentowane. To wspaniała lekcja historii Elbląga i historii Polski – lekcja przedstawiona w nowoczesny i wyjątkowy sposób, jaki daje zastosowana tutaj forma druku soczewkowego 3D – wskazał w czasie uroczystego otwarcia Andrzej Śliwka, wiceminister Aktywów Państwowych.

 

Autorem wystawy jest Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.  Jak tłumaczył podczas wernisażu, wystawa składa się z dwóch części.

Prezentuje żołnierzy Armii Krajowej, którzy trafili po wojnie do Elbląga, niekoniecznie z własnej woli. Uczestniczyli w odbudowie tego miasta. Większość z nich była prześladowana przez Urząd Bezpieczeństwa, jak chociażby gen. Nieczuja-Ostrowski, którego skazano na karę śmierci, jednak wyrok zmieniono na dożywocie. Kiedy wyszedł z więzienia, brał udział w odbudowie kościoła św. Jerzego na starym mieście. Druga część pokazuje zniszczenia starego miasta, które zniszczone było w 90 % procentach. Zniszczone przez Niemców i Sowietów. To właśnie oni tworzyli takie pozorowane zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie. Elbląg to miasto, które zmartwychwstało po 1945 roku.

Wystawa przedstawia losy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji niepodległościowych, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w Elblągu. Losy żołnierzy ukazane są na tle Elbląga, którego centrum po wojennych zniszczeniach zostało odbudowane dopiero w latach dwutysięcznych. Na planszach można zapoznać się z działalnością żołnierzy, którzy brali udział w odbudowie zniszczonego miasta. Ekspozycja ukazuje także ważne i symboliczne miejsca w Elblągu.

Historia żołnierzy Armii Krajowej i historia Elbląga przedstawiona została w nowoczesny sposób. Korzystając z osiągnięć najnowszych technologii wystawa została przygotowana w technice soczewkowej 3D. Nowe rozwiązanie pozwoliło stworzyć unikalną i atrakcyjną dla zwiedzających ekspozycję.  Dzięki metodzie 3D uzyskaliśmy animacje historycznych zdjęć na płaskiej powierzchni. To między innymi zdjęcia żołnierzy Armii Krajowej oraz ważnych miejsc w Elblągu. Zdjęcia zniszczonego miasta zmieniają się w obrazy po jego odbudowie.

Wystawa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

                                     

 

                                   

 

                                  

 

                                   

 

Pomysłodawcą wystawy było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Ekspozycja została zrealizowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Gdańsk oraz Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Partnerem wystawy jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

 

Wystawa została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Patronami honorowymi wystawy są:

  • Mariusz Błaszczak – wiceprezes Rady Ministrów, minister Obrony Narodowej,
  • wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka,
  • wiceminister Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki,
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warmińsko-Mazurski.

Patronem medialnym jest TVP Historia.

Otwarciu wystawy towarzyszyło stoisko edukacyjne IPN Oddział w Gdańsku.  Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej: Izabela Brzezińska i Daniel Sieczkowski wręczali najnowsze publikacje IPN, broszury, materiały edukacyjne, a także okolicznościowe wpinki. W trakcie wernisażu przygotowywano dla gości torby z symbolem Polski Walczącej. Najmłodsi uczestnicy z Przedszkola Katolickiego im. bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu otrzymali patriotyczne upominki.

 

    

do góry