Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanych Policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie – Tczew, 19 lipca 2022

Instytut Pamięci Narodowej stara się czcić pamięć Polskich bohaterów, pamięć tych, którzy całą swoją działalnością i pracą przyczynili się do budowy niepodległego kraju, dlatego dziś upamiętniamy rolę i znaczenie Policji Państwowej. Policja była formacją, państwowotwórczą. Policjanci strzegli prawa, byli symbolem państwa, dlatego też okupantom zależało na tym, aby wymordować korpus policji - mówił podczas uroczystości dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

Uroczyste obchody Święta Policji rozpoczęły się odsłonięciem tablicy upamiętniającej Policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie zamordowanych w latach 1939-1945 przez niemieckiego i sowieckiego okupanta. Upamiętnienie umieszczono na pierwszym budynku zajmowanym przez przedwojenną Policję na tym terenie. 

Upamiętnienie powstało w hołdzie funkcjonariuszom Policji Państwowej z Komendy Powiatowej w Tczewie wiezionym w obozie w Ostaszkowie i zamordowanym przez sowieckie NKWD, pogrzebanym w dołach śmierci w Twerze w 1940 roku oraz zamordowanym przez Niemców w latach 1939-1945.

Odsłonięcia tablicy dokonali dyrektor gdańskiego Oddziału IPN dr Paweł Piotr Warot, Komendant Główny Policji Państwowej gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński oraz Stefan Kukowski, pomysłodawca inicjatywy.

Instytut Pamięci Narodowej stara się czcić pamięć Polskich bohaterów, pamięć tych, którzy całą swoją działalnością, swoją pracą przyczynili się do budowy niepodległego kraju - mówił podczas uroczystości dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

Policja była formacją, państwowotwórczą. Policjanci strzegli prawa, byli symbolem państwa, dlatego też okupantom zależało na tym, aby wymordować korpus policji. W sowieckiej strefie okupacyjnej do niewoli trafiło 12 000 policjantów. Sowieci uznali wszystkich za wrogów, uznali, że z nimi nie będzie można współpracować, że są antykomunistami, że kochając Polskę do końca będą bronić ojczyzny. Za to zostali zamordowani. Instytut Pamięci Narodowej stara się upamiętnić rolę i znaczenie Policji Państwowej.

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński podkreślił znaczenie miejsca upamiętnienia, a także rolę jaką w trudnych czasach pełniła Policja Państwowa.

Budowaliśmy naszą tożsamość, naszą niepodległość w sposób wyjątkowo trudny. Tysiącletnia tradycja i historia naszego państwa, to okres, kiedy byliśmy mocarstwem, pokonywaliśmy największych gigantów ale był również czas, kiedy znikaliśmy z map historycznych. Jednak pojawiał się zawsze moment, kiedy siła naszego narodu, ludzi budowała wszystko od nowa. Wstawaliśmy z kolan, zrywaliśmy kajdany, stawaliśmy się niepodlegli, jesteśmy narodem szczególnym. Siła narodu to także policjanci, którzy są umieszczeni na tej tablicy, ludzie wyjątkowi, którzy złożyli ślubowanie bronić bezpieczeństwa państwa i obywateli nawet z narażeniem życia i to życie złożyli na ołtarzu wolności naszej ojczyzny.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. Jan Buk, kapelan tczewskich policjantów.

W uroczystości wzięli udział gospodarze miejsca, starosta Tczewa Mirosław Augustyn i prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki.

Kwiaty pod pamiątkową tablicą złożyli delegacja Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem Oddziału, Komendant Główny Policji Państwowej gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Stefan Kukowski, społecznik tczewski, pomysłodawca upamiętnienia i Wielki Mistrz Światowej Konfederacji Orderu Świętego Stanisława oraz przedstawiciele Rodziny Katyńskiej i rodziny funkcjonariuszy upamiętnionych na tablicy.

Tablica została przygotowana i sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Święto Policji miało także wymiar religijny. O godz. 11.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie odprawiona została Msza Święta w intencji policjantów. Celebrował ją biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Podczas nabożeństwa zebrane zostały datki, które trafią do podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po Poległych Policjantach. W Mszy św. zgodnie z ceremoniałem policyjnym wzięli udział pomorscy funkcjonariusze z kadrą kierowniczą na czele.

W tym roku uroczystości wojewódzkiego Święta Policji odbyły się na Placu Hallera w Tczewie. To prawie 6-tysięczny garnizon pomorski. Ceremonia była okazją do podziękowania zaprzyjaźnionym służbom i instytucjom za współpracę i wręczenia Medali za Zasługi dla Policji. Odbyła się także uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz nominacji na wyższe stopnie służbowe.

Podczas obchodów Święta Policji Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku przekazało funkcjonariuszom policji publikacje IPN „Niezwykła historia zwykłych obiektów. Nowe Ogrody 27”.

Przy stoisku Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku pracownicy wręczyli uczestnikom uroczystości i mieszkańcom Tczewa najnowsze publikacje i broszury IPN, a także katalog wystawy IPN "Policja Państwowa 1919-1939".

do góry