Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanych Policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie – Tczew, 19 lipca 2022

Serdecznie zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie zamordowanych w latach 1939-1945 przez niemieckiego i sowieckiego okupanta. Odsłonięcia tablicy dokona Dyrektor gdańskiego Oddziału IPN dr Paweł Piotr Warot, Komendant Główny Policji Państwowej gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński. Tablica została przygotowana i sfinansowana przez OBUWiM IPN w Gdańsku.

 

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Policjantów Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie zamordowanych w latach 1939-1945 przez niemieckiego i sowieckiego okupanta odbędzie się 19 lipca 2022 r., o godzinie 10.00.

Tablica znajduje się na budynku przedwojennej Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Tczewie przy ul. Lecha 9.

Odsłonięcia tablicy dokona dyrektor gdańskiego Oddziału IPN dr Paweł Piotr Warot, Komendant Główny Policji Państwowej gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński.

Poświęcenia tablicy dokona ks. Jan Buk, kapelan tczewskich policjantów.

Tablica została przygotowana i sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku.

Upamiętnienie powstało w hołdzie funkcjonariuszom Policji Państwowej z Komendy Powiatowej w Tczewie wiezionym w obozie w Ostaszkowie i zamordowanym przez sowieckie NKWD, pogrzebanym w dołach śmierci w Twerze w 1940 roku oraz zamordowanym przez Niemców w latach 1939-1945.

Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpocznie tegoroczne Wojewódzkie Obchody Święta Policji.

do góry