Nawigacja

Aktualności

Obchody 78. rocznicy bitwy pod Krawczunami – 13 lipca 2022

W podwileńskiej miejscowości Krawczuny, gdzie 13 lipca 1944 r. została stoczona bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno, odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie, polskiej placówki dyplomatycznej, kombatantów i harcerzy. Kwiaty w imieniu Prezesa IPN złożyła delegacja z prof. Piotrem Niwińskim na czele.

W podwileńskich Krawczunach uczczono 78. rocznicę zwycięskiej walki z żołnierzami niemieckimi i oddano cześć żołnierzom AK, którzy w tym starciu zginęli. Mieszkańcy Wileńszczyzny i rodacy z Polski od lat, 13 lipca, spotykają się przy pomniku upamiętniającym bitwę, poległych żołnierzy AK w tym legendarnego dowódcę 1 Wileńskiej Brygady AK, por. Czesława Grombczewskiego "Juranda".

 

 

Uroczystość w Krawczunach rozpoczęła się od składania kwiatów przy upamiętnieniu. Kwiaty w imieniu Prezesa IPN złożyła delegacja z prof. Piotrem Niwińskim na czele. Cześć poległym oddali parlamentarzyści, przedstawiciele Ambasady RP w Wilnie, organizacje i stowarzyszenia patriotyczne, delegacje samorządowe, środowiska kombatanckie, mieszkańcy. Harcerze pełnili wartę honorową.

 

  

Podczas uroczystości uczestnicy obchodów otrzymali publikacje i broszury wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Środowa uroczystość zakończyła tegoroczne obchody 78. rocznicy operacji "Ostra Brama" - próby wyzwolenia Wilna przez Armię Krajową spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem wojsk sowieckich w 1944 roku, które rozpoczęły się 7 lipca.

 

  

Operacja „Ostra Brama” stanowiła część akcji „Burza”, która zakładała samodzielne wyzwalanie przez Armię Krajową okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Oprócz piechoty i artylerii w sile około 17 tys. żołnierzy Niemcy wprowadzili tam do walki broń pancerną i siły lotnicze. Okręgi wileński i nowogródzki AK przeciwstawiły im około 10 tys. żołnierzy, wyłącznie piechoty i kawalerii.

Mimo dużej przewagi wroga, Polakom udało się wyzwolić znaczną część Wilna. Do 13 lipca, już we współdziałaniu z wojskami sowieckimi, całe miasto zostało oczyszczone z Niemców. Na Górze Zamkowej żołnierze AK wywiesili biało-czerwoną flagę, jednak już po kilku godzinach została ona zerwana przez żołnierzy sowieckich, którzy wywiesili czerwony sztandar. Później dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni; większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana na Syberię.

do góry