Nawigacja

Aktualności

Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - Licheń, 13 lipca 2022

W uroczystości udział wzięli, prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora IPN Gdańsk oraz Naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN Edyta Cisewska.

  • Ogólnopolska Pielgrzymka Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Żołnierze - górnicy prześladowani przez system komunistyczny wzięli udział wraz z rodzinami w Ogólnopolskiej Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej,  prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora IPN Gdańsk  oraz Naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN Edyta Cisewska.

Ta stalinowska zbrodnia nie może być zapomniana. Byliście niewolnikami tamtej epoki - zwrócił się do zebranych prof. Mirosław Golon - Ci, których zmuszono do pracy to byli często dzieci z dobrych, patriotycznych rodzin, którym uniemożliwiono edukację. Tę krzywdę trzeba pamiętać. To jest nasz obowiązek - mówił prof. Golon. 

W 1949 r. rozpoczął się tragiczny okres  dla wielu młodych mężczyzn. Trwał do 1959 r. Był to czas niewolniczej i katorżniczej pracy przymusowej żołnierzy-górników w kamieniołomach, kopalniach uranu i węgla.

– Marzyliśmy o wojsku, lotnictwie, marynarce. Jakie było nasze zdziwienie gdy nagle znaleźliśmy się w kopalni węgla kamiennego. Wprawdzie dano nam mundury, ale powiedziano, że nie zasługujemy na służbę w Wojsku Polskim. To było bardzo poniżające – wspomina 90-letni Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników w Bydgoszczy.

Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku represjonowanych żołnierzy - górników. Następnie w Bazylice odbyła się msza św., której przewodniczył ks. ppor. Marek Pruszkowski, kapelan Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Dramat naszych polskich patriotów, ich ciężka praca był kontynuacją zbrodni na polskim narodzie. Wielu utraciło zdrowie, a nawet życie. Byliście odporni na sowietyzację, a przede wszystkim na ateizację. Musieliście cierpieć - mówił podczas homilii ks. ppor. Marek Pruszkowski.

 

 

do góry