Nawigacja

Aktualności

79. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu – Grudziądz, 11 lipca 2022

Uroczystości zorganizowane zostały z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W uroczustości uczestniczyli reprezentanci grudziądzkich organizacji kombatanckich i patriotycznych, w tym Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Grudziądz oraz Stowarzyszenie Grudziądz Semper Fidelis. Obecni byli radni Rady Miejskiej Grudziądza, przedstawiciele duchowieństwa. Bydgoską Delegaturę IPN reprezentował Przemysław Wójtowicz z Biura Badań Historycznych. 

Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą św., która sprawowana była w intencji pomordowanych i żyjących Kresowian w kościele rzymskokatolickim przy ul. Moniuszki 8. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy udali się pod obelisk upamiętniający ofiary ludobójstwa wołyńskiego, który znajduje się u zbiegu ulic Rapackiego i Królewskiej. Tam odbyła się druga część sprawowanych tego dnia uroczystości patriotycznych.

- W każdym człowieku istnieje wstydliwa gotowość do czynienia zła, szczególna predyspozycja, którą św. Jan Paweł II określał jako mysterium iniquitatis – mówila wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska. - Niech tragiczna ofiara poniesiona przez naszych przodków będzie dzisiaj szczególnym świadectwem dla wszystkich synów i córek naszej Ojczyzny, a także dla kolejnych pokoleń Ukraińców, że to nienawiść jest tym, czemu należy wydać walkę, że przyrodzona nam ludzka godność wzywa nas do tego, by nade wszystko miłować bliźniego bez względu na to kim jest i jakim posługuje się językiem.

do góry