Nawigacja

Aktualności

Obchody 79. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu – Toruń, 11 lipca 2022

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

Prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektor IPN Gdańsk oraz  radny toruński Karol Wojtasik, jeden z głównych inicjatorów budowy eptafium wołyńskiego w Toruniu złożyli kwiaty przy grobowcu Biskupa Łuckiego (Wołyńskiego) Adolfa Szelążka (1865-1950) i tablicy upamiętniającej ofiary nacjonalistów ukraińskich w województwach łuckim, stanisławowskim, tarnopolskim i lwowskim w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu. 

Kwiaty złożone zostały również pod Tryptykiem Wołyńskim przy parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu (ul. Świętej Faustyny 7). Tryptyk został odsłonięty w lipcu 2018 roku w 75. rocznicę wołyńskiej Krwawej Niedzieli na Wołyniu oraz Parku Pamięci Narodowej. 

Wszystkim ofiarom zbrodni, pomordowanym na Wołyniu, czy w województwach Małopolski Wschodniej, należą się pamięć i trwałe upamiętnienie, czyli przede wszystkimi groby. Zginęli za to, że byli Polakami i obowiązkiem wolnej Polski jest ich godne pochowanie i troska o pamięć. Nadal bardzo wiele ofiar tych grobów nie ma i to jest może najbardziej dramatyczny aspekt tych rocznicowych uroczystości - mówił prof. Mirosław Golon

do góry