Nawigacja

Aktualności

Obchody upamiętniające 79. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu – 11 lipca 2022

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. W 79. rocznicę „ Krwawej Niedzieli” w Gdańsku, Prabutach i w Malborku oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na obywatelach II RP przez ukraińskich nacjonalistów w Gdańsku rozpoczęły się Mszą Świętą w bazylice św. Brygidy. Nabożeństwo w intencji ofiar ludobójstwa odprawił ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii.

Dzisiaj szczególnie ważna jest modlitwa, bo bez relacji z Panem Bogiem, nie jesteśmy w stanie zrozumieć tej tragedii, która dokonała się 79 lat temu na Kresach RP.  Rzeź wołyńsko-galicyjska jest jednym z najbardziej krwawych epizodów XX w. i jedną z największych masakr ludności cywilnej podczas II wojny światowej w Europie. Choć o wydarzeniach tych długo nie było wolno mówić głośno, dziś o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i Galicji Wschodniej wiemy co raz więcej

Przy pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu uczestnicy uroczystości upamiętnili ofiary Zbrodni Wołyńskiej modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Odśpiewano także hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas obchodów Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, przedstawił zgromadzonym rys historyczny rzezi wołyńskiej.

Gromadzimy się dziś przy pomniku poświęconym ofiarom Zbrodni Wołyńskiej, zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach południowo-wschodnich województw Rzeczypospolitej, zbrodni, która miała miejsce w latach 1939-1947 i swoim zasięgiem objęła 6 przedwojennych województw RP. Podczas zbrodni zginęło od 100 do 130 tysięcy Polaków, zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Kulminacja tej zbrodni miała miejsce 11 lipca, 79 lat temu, kiedy zaatakowano 99 miejscowości. W całym lipcu 1943 r. zginęło ponad 10 tysięcy osób, a w nocy z 11 na 12 lipca zamordowano 2 tysiące osób w 167 miejscowościach.

 

W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, kpt. Paweł Rudo, oficer operacyjny z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, kmdr por. Dariusz Grzela z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność, Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy, prof. Grzegorz Berendt dyrektor Muzeum II Wojny Światowej  wraz z współpracownikami, Wiktor Kamiński, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku, stowarzyszenie Godność z prezesem Czesławem Nowakiem na czele, Związek Piłsudczyków RP, przedstawiciele stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku, a także środowiska patriotyczne.

 

Jak mówił podczas uroczystości wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w tym szczególnym momencie jest szansa, by wybaczyć na fundamencie prawdy.

Jak co roku spotykamy się 11 lipca by oddać hołd ofiarom. Dziś jest szczególny czas, w którym na fundamencie prawdy możemy zbudować nową przyszłość naszych narodów. Bolesna historia nigdy nie zniknie z kart, nigdy o niej nie zapomnimy ale teraz jest szansa by wybaczyć, wybaczyć na fundamencie prawdy.

 

W Prabutach obchody upamiętniające 79. rocznicę „ Krwawej Niedzieli”  odbyły się na cmentarzu komunalnym. Przy pomniku upamiętniającym Zbrodnię Wołyńską złożono kwiaty i zapalono znicze. Oddział IPN w Gdańsku reprezentowała delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Katarzyną Lisiecką, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. W uroczystościach wzięli udział także burmistrz Prabut Marek Szulc, przewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Wiśniewski, prezes Prabuckiego Stowarzyszenia Kresowiaków Andrzej Mosiejczyk.

 

W Malborku obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na obywatelach II RP przez ukraińskich nacjonalistów odbyły się przy tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej, a następnie pod tablicą upamiętniającą Polaków, którzy mieli odwagę głosować za Polską w plebiscycie 1920.

W obchodach uczestniczyła delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z Katarzyną Lisiecką, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Uroczystości prowadził Jan Wilk, zastępca burmistrza miasta Malbork.

Pracownicy IPN podczas uroczystościi oddali także hołd ofiarom ludobójstwa przy tablicy Genocidium Atrox, która jest poświęcona historii Zbrodni Wołyńskiej. Upamiętnienie zrealizował gdański OBUWiM.

W czasie uroczystości uczestnikom wręczono broszury IPN Gdańsk pt. Wołyń 1943. Ludobójstwo Polaków na Wołyniu 1939-1945. Świadectwa .

 
do góry