Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z młodzieżą w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – Gdańsk, Sztum, 7 kwietnia 2022

W dniu 7 kwietnia br. odbyło się ostatnie spotkanie z młodzieżą w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”.

Spotkanie miało formę wyjazdu studyjnego, prowadzone było przez koordynatorów projektu: Annę Dymek z Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz Artura Chomicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Odwiedziliśmy miejsca związane z 5. Wileńską Brygadą AK, m.in. zatrzymaliśmy się przy domu przy ul. Wróblewskiego 7 w Gdańsku, gdzie Artur Chomicz opowiedział o działalności Danuty Siedzikowny „Inki” oraz o okolicznościach jej aresztowania. 

Następnie pojechaliśmy na Cmentarz Garnizonowy, na kwaterę nr 14, tam Anna Dymek opowiedziała historię cmentarza, a przede wszystkim o tajnych pochówkach prowadzonych na terenie tej kwatery w latach 40. i 50. oraz o pracach poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, które doprowadziły do odnalezienia szczątków „Inki” i „Zagończyka”.

Dalej udaliśmy się do Czernina i Sztumu, gdzie nasz gość, Łukasz Borkowski z Oddziału IPN w Katowicach, autor kilku publikacji o Zdzisławie Badosze „Żelaznym”, przybliżył sylwetkę żołnierza 5. Wileńskiej Brygady AK. Uczniowie otrzymali także broszury autorstwa Łukasza Borkowskiego pt. „Zdzisław Badocha «Żelazny» 1925–1946. Niezłomny z Zagłębia”. Wspólnie złożyliśmy także wieńce na grobach „Inki” i „Zagończyka” oraz w Czerninie, w miejscu śmierci „Żelaznego”.

do góry