Nawigacja

Aktualności

Montaż słowno-muzyczny „...kto zcałuje z Twych oczu łez ślad...?" - Rojewo, 4 marca 2022

W Rojewie upamiętniono Narodowego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz rocznicę wyroku wydanego w Inowrocławiu 1 marca 1946 roku

1 marca 1946 r. Władysław Raczyński, Konrad Krzyżelewski i Bolesław Kobus zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Inowrocławiu. Zostali oskarżeni o przynależność do "bandy AK mającej na celu zmianę przemocą ustroju demokratycznego", a także o rabunki napady i morderstwa. W rzeczywistości prowadzili akcje przeciw maruderom z Armii Czerwonej.

Władysław Raczyński brał udział w kampanii wrześniowej. Następnie ukrywał się w wielu miejscach, m. in. w Rojewie k. Inowrocławia, skąd pochodził jego ojciec. W więzieniu spędził kilka miesięcy, podczas których pisał grypsy do przebywającej również w inowrocławskim więzieniu Maryli Sobocińskiej skazanej na 6 lat pozbawienia wolności, damy orderu Virtuti Militari. Grypsy zachowały się do dziś.

Czy mi wolno Marylko

W snach Cię widywać?

Mieć w murach więziennych

Swoją dziewczynę –

Od życia prozy myśli odrywać

Wielbię Cię wierszem

Zanim może - zginę – pisał Raczyński w jednym z grypsów.

Aby upamiętnić to wydarzenie  bydgoska Delegatura IPN zaprosiła do współpracy Szkołę Podstawową im. Kazimierza Górskiego w Rojewie oraz Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 im. Louisa Brailla w Bydgoszczy. 

W Szkole Podstawowej w Rojewie odbył się montaż słowno – muzyczny „...kto zcałuje z Twych oczu łez ślad...?” Autorem scenariusza przedstawienia jest Magdalena Basińska z bydgoskiej Delegatury IPN.

W przedstawieniu udział wzięli uczniowie: Julia Błachowicz, Małgorzata Konefał, Maria Czarnecka, Damian Łukaszewski ze szkoły podstawowej z Rojewa oraz Oliwia Hewelt, Weronika Stepczyńska, Sandra Pawlikowska z bydgoskiego ośrodka. Akompaniował Igor Sobierajski zdobywca nagrody publiczności w programie Mam Talent.

Uczniów przygotowali Liliana Gapińska - Ciechorska, Joanna Sierzputowska, Jan Gaj nauczyciele ze SP w Rojewie oraz Anita Borowicz, Hanna Gierszewska, Maciej Basiński, nauczyciele z bydgoskiego ośrodka. 

 

 

do góry