Nawigacja

Aktualności

Prezes IPN dr Karol Nawrocki odsłonił tablicę upamiętniającą członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej – Gdynia, 4 marca 2022

Konspiracyjna struktura powstała w grudniu 1949 r. RWMS miał szerzyć idee wolności i niepodległości na wszystkie kraje słowiańskie zniewolone przez Sowietów.

W Zespole Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni 4 marca prezes IPN dr Karol Nawrocki, dyrektor ZSJ o. Artur Wyzina SJ i wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski odsłonili tablicę upamiętniającą członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej. 

Sowiecki system totalitarny, komunizm, współwywołał II wojnę światową. W 1945 roku zniewolił wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej i co ważniejsze, ten sam sowiecki komunizm, który sprawił tyle szkód w XX wieku wciąż morduje. Wciąż morduje, bo żołnierze przebrani w mundury Federacji Rosyjskiej mając w głowie Lenina i Stalina i mordują dzisiaj niewinnych Ukraińców – powiedział prezes IPN, nawiązując do aktualnych wydarzeń.

Zapomniane ogniwo, którym były organizacje młodzieżowe, wypełniały lukę między drugą konspiracją, między żołnierzami podziemia antykomunistycznego, między Żołnierzami Wyklętymi i Niezłomnymi, a opozycją przedsierpniową, tą sprzed roku 1980, która w końcu doprowadziła nas do zwycięstwa i wolnej, niepodległej Polski – podkreślił prezes IPN.

Dziś wspominamy Waszych rówieśników, którzy w liczbie około siedmiu i pół tysiąca w całej Polsce, zdecydowali się w związku ze swoim fundamentem wychowania, fundamentem wiary, podjąć walkę z systemem komunistycznym – dodał prezes IPN, zwracając się do zebranej młodzieży szkolnej.

Jesteśmy wdzięczni Instytutowi Pamięci Narodowej [...] za to, że nie zapomina o takich bohaterach, którzy nie mieli tej pełnoletniości, która tak najczęściej kojarzy nam się z działaniami wojennymi, mimo, że byli zaliczani do młodzieży, to czuli ten związek z Ojczyzną, z wartościami, które im duszy brzmiały, jak Bóg, Honor i Ojczyzna – mówił przedstawiciel wojewody pomorskiego Aleksander Jankowski.

Oni [członkowie RWMS] z czystą intencją rozpoczęli walkę w swojej organizacji dla Polski, dla drugiego człowieka, dla siebie, dla swojej młodości i przez to zostali skazani na wieloletnie więzienie i na wywiezienie do kopalni w Jaworznie – podkreślał dyrektor ZSJ o. Artur Wyzina SJ.

Uroczystość poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot.

Po przemówieniach odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy przez Ojca Rektora Piotra Szymańskiego SJ oraz złożenie kwiatów. W wydarzeniu wzięła udział licznie zebrana młodzież szkolna. Tablicę przygotowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk. 

***

Konspiracyjna struktura powstała w grudniu 1949 r. RWMS miał szerzyć idee wolności i niepodległości na wszystkie kraje słowiańskie zniewolone przez Sowietów. Celem organizacji było nawiązanie kontaktów z młodzieżą z innych krajów słowiańskich i tym samym zapoczątkowanie działań mających doprowadzić do zrzucenia jarzma zależności od Związku Sowieckiego. Do dziś żyje dwóch członków organizacji. Dowiedz się więcej z folderu przygotowanego przez OBUWiM IPN Gdańsk.

do góry