Nawigacja

Aktualności

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, młodzi ludzie i nauczyciele, czyli wielka debata historyczna w formule oksfordzkiej! – 4 marca 2022

Uczestnicy zmierzyli się z interesującą tezą: „Polscy żołnierze po zakończeniu II wojny światowej posiadali moralny obowiązek kontynuowania walki”.

Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego 4 marca odbyła się debata historyczna w formule oksfordzkiej. Wśród widzów było kilkuset uczniów z pomorskich szkół ponadpodstawowych oraz nauczyciele.

Licealiści z II LO w Sopocie oraz VII LO w Gdańsku zmierzyli się z interesującą tezą: „Polscy żołnierze po zakończeniu II wojny światowej posiadali moralny obowiązek kontynuowania walki”.

Debatę otworzył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

– Tragedia, która ma miejsce na Ukrainie (…) prowokuje nas do myślenia o tym, jak ważna jest historia. Nie tylko w aspekcie indywidualnym (…), ale także w życiu codziennym państw i cywilizacji – zwrócił się do młodych ludzi prezes IPN dr Karol Nawrocki.

– Polskich partyzantów pod koniec XIX wieku, w czasie powstania styczniowego, carska Rosja nazywała bandytami i terrorystami. W 1939 r., kiedy czerwonoarmiści wkraczali na tereny II Rzeczpospolitej, mówili, że „wyzwalają zachodnią Białoruś i zachodnią Ukrainę”. A w roku 1945 (…) okupanci twierdzili, że „Polska została wyzwolona” (…). To „wyzwolenie” oznaczało 50 tys. ofiar, śmierć Danuty Siedzikówny „Inki” i innych młodych ludzi – podkreślił.

– Cieszę się, że tak wielu z was przyszło dzisiaj wysłuchać tej debaty. Pamiętajcie, że historia jest ważna. To nie tylko zapis przeszłości. Historia definiuje też mechanizmy, które otaczają nas dzisiaj i pozwala nawet przewidzieć przyszłość – powiedział na zakończenie.   

Wydarzenie podsumował dr Paweł Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku, który pogratulował uczestnikom debaty argumentacji oraz wiedzy historycznej.

Wskazał jednocześnie, że dzięki ofierze Żołnierzy Wyklętych „komuniści nie byli w stanie skomunizować Polski, nie byli w stanie zniszczyć Kościoła katolickiego, tego, na czym opiera się nasza polskość, nasza cywilizacja”.

– Nie byli w stanie też odebrać chłopom polskiej ziemi. Dzisiaj wiemy, że podstawą wolności jest święte prawo do własności – mówił.

Na zakończenie prezes IPN dr Karol Nawrocki pogratulował i wręczył nagrody zwycięzcom z VII LO w Gdańsku.

Wydarzenie poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk. Głos zabrał także Andrzej Skiba, prezes Instytutu Debaty Publicznej, który wyjaśnił zasady debaty. Koordynatorem wydarzenia był Artur Chomicz (IPN Gdańsk).

Organizatorzy: IPN Oddział w Gdańsku, Turniej Debat Historycznych. Partner: Instytut Debaty Publicznej.


Uzasadniona jest teza, że debatowanie jest koniecznością (desbattere necesse est) – zwłaszcza w rzeczywistości dominujących postprawd w dyskursie społecznym, braku zaufania w relacjach społecznych w Polsce czy w końcu – systemowych braków w edukacji retorycznej.

Debata oksfordzka to doskonała metoda w edukacji historycznej m.in. służąca popularyzacji historii najnowszej. Poprzez wymianę poglądów młodzi ludzie mają okazję do pogłębionej analizy wydarzeń ostatnich dekad zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

do góry