Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Polska Walcząca” – Bydgoszcz, 14 lutego 2022

Przed budynkiem Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy otwarto wystawę z okazji 80 rocznicy przekształcenia ZWZ w AK.

W otwarciu wystawy udział wzięli: Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Józef  Ramlau, Zastępca Dyrektora IPN Gdańsk, prof. Mirosław Golon, Naczelnik bydgoskiej Delegatury IPN Edyta Cisewska oraz ppłk Marcin Piwowarczyk, zastępca dowódcy brygady 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

AK jest dla współcześnie żyjących Polaków źródłem inspiracji. Czasy, w których żyjemy przestały być czasami spokojnymi. Należy pamiętać, za jak wielką cenę została nabyta nasza współczesna wolność – mówił Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Józef  Ramlau.

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Polska Walcząca" przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

AK to nie tylko potęga ilościowa i zbrojna, ale to konkretne osoby, konkretne życiorysy. Życiorysy przerwane w czasie stalinowskim. Mamy dziś wolny kraj zbudowany na tradycji niepodległościowej. Dziś musimy głośno przypominać o żołnierzach AK ponieważ przez wiele lat nie wolno było o nich mówić. Życiorysy ich fałszowano. – powiedział Zastępca Dyrektora IPN Gdańsk, prof. Mirosław Golon

do góry