Nawigacja

Aktualności

Kolejni bohaterowie wpisani do ewidencji grobów weteranów - Bydgoszcz, 5 stycznia 2022

Decyzją prezesa IPN do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski został wpisany grób uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Lucjusza Moszczeńskiego.

Kapitan pilot Lucjusz Wincenty Moszczeński urodził się 22 stycznia 1893 r. w Łomży w rodzinie Teofila i Leontyny z d. Skłodowskiej. W 1915 r. został żołnierzem Legionu Puławskiego, a następnie Armii Rosyjskiej oraz Pierwszej Polskiej Dywizji. Od 1919 r. w Wojsku Polskim - służył w szeregach batalionu zapasowego 25. Pułku Piechoty oraz Eskadry Lotniczej Bz. 39 (późniejszej W16). Był także związany z Oficerską Szkołą Obserwacyjno-Lotniczą, Kierownictwem Centralnych Zakładów Lotniczych, bydgoską Szkołą Pilotów i Centralną Szkołą Mechaników Lotniczych, grudziądzką Wyższą Szkołą Pilotów. W sierpniu 1920 r. wziął udział w walkach pod Warszawą, a następnie na froncie białoruskim. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za pomoc dla Pierwszej Dywizji Polskiej i 3. Pułku oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Miał także prawo noszenia Medalu Pamiątkowego za Wojnę 1918-1921. Zginął 12 grudnia 1929 r. podczas lotu z Warszawy do Bydgoszczy.

Lucjusz Moszczeński został pochowany na Cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy.

Decyzją Prezesa IPN grób Lucjusza Moszczeńskiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod nr 2117.

do góry