Nawigacja

Aktualności

Odbiór pomnika upamiętniającego Obrońców Polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz mieszkańców Pogórza, Obłuża i Oksywia, w tym cywilne ofiary zbrodni niemieckich – Pogórze (gmina Kosakowo), 5 stycznia 2022

Upamiętnienie jest wspólnym dziełem Instytutu Pamięci Narodowej i Gminy Kosakowo.

Delegacja IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem, naczelnik OBUWiM Katarzyną Lisiecką oraz Natalią Zych-Janukowicz wraz z przedstawicielami Gminy Kosakowo – wójtem Marcinem Majek oraz radnym Michałem Przysieckim 5 stycznia odebrali prace związane z instalacją nowego pomnika.

Monument upamiętnia żołnierzy Wojska Polskiego – Obrońców Polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku, pochowanych na cmentarzu w Pogórzu, ekshumowanych w latach 1946-1947 na cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni Redłowie.

Pomnik oddaje również hołd mieszkańcom Pogórza, Obłuża i Oksywia, w tym cywilnym ofiarom zbrodni niemieckich pochowanych na cmentarzu w Pogórzu w okresie III-XI 1939 roku, których groby przeniesiono w 2006 roku na cmentarz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni Obłużu.

Wśród ofiar był Józef Radomski, szesnastolatek rozstrzelany przez Niemców 26 października 1939 roku przy ul. Knyszyńskiej w Gdyni.

– Ofiara 16-letniego Józefa Radomskiego to egzemplifikacja brutalności i eksterminacyjnych metod stosowanych przez niemieckiego okupanta – zaznacza dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon.

Upamiętnienie usytuowane jest przy ul. Tadeusza Kościuszki w Pogórzu (gmina Kosakowo).

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się we wrześniu 2022 r.

Monument powstał z inicjatywy radnego gminy Kosakowo Michała Przysieckiego. Upamiętnienie jest wspólnym dziełem Instytutu Pamięci Narodowej i Gminy Kosakowo. Monument został zrealizowany przez OBUWiM IPN, projekt był sfinansowany z budżetu gminy, która również w najbliższym czasie zobowiązała się do zagospodarowania terenu, tak, by całość godnie upamiętniała bohaterów.


Cmentarz katolicki w Pogórzu usytuowany był między Pogórzem a Kosakowem. Do nekropolii prowadziła polna droga z Obłuża do Kosakowa. Obecnie w miejscu tej dawnej drogi znajduje się ul. Derdowskiego, natomiast teren po cmentarzu zlokalizowany jest przy ul. Tadeusza Kościuszki. Od 10 marca do 4 listopada 1939 r. dokonano tam 67 pochówków. W latach 1939-1940 pochowano tu 192 żołnierzy, walczących w obronie Kępy Oksywskiej.

Więcej na temat historii cmentarza w Pogórzu [w:] M. Przysiecki, Cmentarz katolicki we wsi Pogórze z 1939 roku, „Magazyn Polska Gmina Kosakowo (Gmina Kaszubska)” 2021, nr 17, s. 13-18.

do góry