Nawigacja

Aktualności

Wielka zbrodnia w cieniu ofensywy Armii Czerwonej

IPN Gdańsk pamięta o ofiarach popełnionych przez czerwonoarmistów i policyjne formacje NKWD na Pomorzu 1945 roku.

  • Wielka zbrodnia w cieniu ofensywy Armii Czerwonej

– Niezaprzeczalne zwycięstwo nad Niemcami było w styczniu 1945 r. najważniejszym wydarzeniem toczącej się strasznej wojny. Jednak na jej zapleczu miały miejsce różnorodne działania przyćmione właśnie dominującą rangą spraw militarnych. Tymczasem właśnie w styczniu 1945 r. dla znacznej części ziem polskich, od Pomorza po Górny Śląsk rozpoczął się czas tragicznych represji, krzywd, gwałtów i zbrodni popełnionych przez czerwonoarmistów i policyjne formacje NKWD – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W tym kontekście przypominamy o wystawie IPN Gdańsk „»Domy płoną, kobiety krzyczą, zabawili się do woli«. Armia Czerwona w województwie gdańskim w 1945 roku”.

Ekspozycja autorstwa Artura Chomicza (IPN Gdańsk) opowiada m.in. o sprawie polskiej w 1944 roku, obecności Armii Czerwonej na Pomorzu, krwawym boju o Elbląg, sytuacji na Kaszubach i Kociewiu, czerwonoarmistach w Gdyni, zdobyciu Gdańska, powojennych zniszczeniach Gdańska, spaleniu żywcem gdańszczan w kościele św. Józefa, zbrodniach Armii Czerwonej (gwałty, grabieże, zabójstwa), zwalczaniu polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

Informujemy też, że już 10 lutego odbędzie się na terenie naszego Oddziału pierwsza prezentacja książki dr. Dariusza Węgrzyna „Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku”, najważniejszej dotąd wydanej publikacji o deportacjach Polaków do obozów NKWD w 1945 roku.

do góry