Nawigacja

Aktualności

150. rocznica urodzin ks. dr. Bolesława Domańskiego, prezesa Związku Polaków w Niemczech – Złotów, 14 stycznia 2022

Duchowny był patronem Polaków i polskiej spółdzielczości w Niemczech.

W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Złotowie 14 stycznia o godz. 18.30 bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, odprawi uroczystą Mszę św. z okazji 150. Rocznicy urodzin ks. dr. Bolesława Domańskiego, prezesa Związku Polaków w Niemczech w latach 30. XX wieku.

Tego samego dnia o godz. 12.00 w Zakrzewie, przy grobie ks. Domańskiego, nieopodal kościoła pw. św. Marii Magdaleny, odbędzie się uroczystość upamiętniająca patrona Polaków i polskiej spółdzielczości w Niemczech.

Jubileusz w Złotowie organizuje Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie oraz Miasto Złotów. Jubileusz poprowadzi Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła (Wrocław), rzecznik prasowy Stowarzyszenia Oświaty i Wychowania.


Ks. Bolesław Domański (1872-1939) był prezesem Związku Polaków w Niemczech w latach 30. XX wieku, przywódcą duchowym i politycznym polskiej mniejszości narodowej w Republice Weimarskiej i III Rzeszy, proboszczem w Złotowie i Zakrzewie.

Urodził się w Przytarni, wsi kaszubskiej, na południowym brzegu Jeziora Wdzydzkiego. Ojciec przyszłego kapłana był nauczycielem i działaczem społecznym, wykładającym pod zaborami w języku polskim i kaszubskim.

Bolesław Domański ukończył Collegium Marianum w Pelplinie, a maturę zdał z wyróżnieniem w królewskim gimnazjum klasycznym w Chełmnie w 1890 r. Następnie ukończył Seminarium Duchowne w Pelplinie.

do góry