Nawigacja

Aktualności

Prezentacja książki „Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981–1983)” – Gdynia, 14 grudnia 2021

Wydawnictwo zostało przygotowane przez Oficynę Verbi Causa oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W Bibliotece Wiedzy w Gdyni 14 grudnia br. odbyła się prezentacja książki Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981-1983) wydanej przez Oficynę Verbi Causa oraz Instytut Pamięci Narodowej. Wzięli w niej udział autorzy: wielce zasłużona dla upamiętnienia dziejów w Gdyni Małgorzata Sokołowska, a także Robert Chrzanowski, pracownik Archiwum IPN w Gdańsku, autor/współautor artykułów i publikacji poświęconych m.in. dziejom Grudnia '70.

Dr Piotr Brzeziński, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, był recenzentem ww. publikacji. Przedstawił ją następująco:

To zadziwiające, ale jak dotąd nikt nie pokusił się o całościowe opisanie przebiegu stanu wojennego w drugim co do wielkości mieście Pomorza Gdańskiego. Nawet w poważnych opracowaniach naukowych z tej tematyki o wydarzeniach rozgrywających się w Gdyni znaleźć można zaledwie zdawkowe i niekompletne informacje. Wiąże się to z faktem, że gros autorów skupiało się na Gdańsku, a Gdynia pojawiała się w ich publikacjach zaledwie incydentalnie. Robert Chrzanowski i Małgorzata Sokołowska są uznanymi badaczami i popularyzatorami dziejów Gdyni, którzy w tym roku opublikowali już dwie książki na ten temat. Są też autorami lub współautorami szeregu pionierskich publikacji z zakresu biografistyki i historii regionalnej. O ich wysokim profesjonalizmie miałem okazję przekonać się osobiście podczas naszej wspólnej pracy nad albumem o gdyńskim Grudniu '70 [...]

Spotkanie rozpoczął dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Następnie głos zabrali autorzy: Małgorzata Sokołowska i Robert Chrzanowski, którzy przedstawili publikację. Robert Chrzanowski mówił m.in. o trudnościach związanych z przygotowaniem publikacji, jak choćby ubogim materiałem ikonograficznym. Nie brakuje natomiast w niej bezcennych relacji, jak choćby Ewy Kubasiewicz-Houée, która wzięła udział gościnnie w spotkaniu.

W czasie stanu wojennego Ewa Kubasiewicz-Houée pracowała w bibliotece Wyższej Szkoły Morskiej. W 1982 roku za działalność opozycyjną otrzymała najwyższy w okresie stanu wojennego wyrok 10 lat więzienia. Podczas spotkaniu opowiedziała o swoich przeżyciach podczas procesu a także w więzieniu.

Autorzy podkreślili, że książka zawiera wiele mało znanych do tej pory wątków, jak choćby listy osób związanych z kręgiem władzy komunistycznej w Gdyni, biogramy sędziów wydających wyroki na opozycjonistów, czy listy tutaj internowanych i skazanych.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja. Po spotkaniu odbyła się dyskusja z udziałem publiczności. Publikacja dostępna jest w sprzedaży internetowej.

 

Retransmisja odbędzie się w IPNtv 19 grudnia o godz. 19.30. Zapraszamy.

do góry