Nawigacja

Aktualności

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku w 191. rocznicę wybuchu powstania listopadowego oddało hołd 8 powstańcom zabitym przez żołnierzy pruskich w Fiszewie w gminie Gronowo Elbląskie

Po upadku powstania tysiące żołnierzy i oficerów polskich znalazło się na terenie Prus i Austrii, poza obszarem Królestwa Polskiego. Na początku października 1831 r. ok. 20 tys. żołnierzy polskich pod dowództwem gen. Macieja Rybińskiego przekroczyło granicę pruską.

Zostali zmuszeni do złożenia broni przed pruskim dowódcą korpusu, a następnie internowani. Po ogłoszonej 1 listopada 1831 r. przez cara Mikołaja I amnestii zażądano, by Polacy wrócili do domów. Wbrew woli pędzono ich w stronę granicy z zaborem rosyjskim.

Do tragicznych wydarzeń doszło w Fiszewie, kiedy major pruski 27 stycznia 1832 r. wezwał do tej miejscowości polskich żołnierzy. Stawiło się 200 Polaków z nadzieją udania się na emigrację do Francji. Okazało się, że wszystkim polecono powrót do Królestwa. Polacy udali się ze skargą do Malborka, gdzie rezydował gen. Schmidt. Na drodze stanął im oddział pruskiej piechoty.

Dowodzący oddziałem kapitan Rychter wydał rozkaz otwarcia ognia do nieuzbrojonych polskich żołnierzy. Zginęło 8 polskich żołnierzy, a 12 zostało rannych.

W rocznicę wybuchu powstania listopadowego przedstawiciel OBUWiM zapalił znicze przy tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy.

do góry